Tartu ülikooli rektor tänas ja tunnustas akadeemik Jaan Einastot pidulikul õhtusöögil

Vilja Kohler
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Akadeemik ja astronoom Jaan Einasto saab 23. veebruaril 90-aastaseks. Juubeli eel autasustas Tartu ülikooli senat Jaan Einastot eriliselt suure teaduspanuse eest ülikooli suure medaliga, mille Tartu ülikooli rektor Toomas Asser täna juubilarist astronoomile pühendatud rahvusvahelise sümpoosioni pidulikul õhtusöögil üle andis.

Jaan Einasto on üks tumeaine ja kosmilise võrgustiku avastajatest. Ta uurib universumi ehitust ja arengut, sealhulgas galaktikasüsteemide ja galaktikate struktuuri ning galaktikate dünaamikat. Einasto on oma karjääri jooksul avaldanud üle 300 teadustöö ja kirjutanud mitu raamatut.

Rektor Toomas Asser õnnitles akadeemik Jaan Einastot väärika tähtpäeva puhul ning märkis rõõmuga, et ajalehele antud usutluses ütles juubilar, et tal on veel üht-teist uurida. «See on tunnustust väärt,» ütles Toomas Asser.

Samuti on tunnustust väärt, et Jaan Einasto huviobjekt, universumi kärgstruktuur, pole ainult huvitav uurimisvaldkond, tähtis on see, et maailmas on seda mõistetud.

«Jaan Einasto on läbi elu enda ümber tõmmanud noori ning tema suur panus ülikooli ees on noortele jagatud haridus ja haritus,» sõnas rektor. «Ülikool tänab Jaan Einastot kõige selle eest oma suure medaliga. Soovime talle tugevat tervist ja teravat mõistust.»

Jaan Einasto on sündinud 23. veebruaril 1929. aastal Tartus. Ta lõpetas 1947. aastal Tartu I keskkooli ja õppis aastatel 1947–1952 Tartu ülikoolis. Pärast ülikooli lõpetamist asus Einasto tööle teadurina Tartu observatooriumis. Ka praegu töötab Einasto  Tartu ülikooli observatooriumis galaktikate füüsika ja kosmoloogia osakonna teadusliku nõustajana ning jätkab publitseerimist rahvusvahelistes teadusajakirjades.

Alates aastast 1981 on Einasto Eesti teaduste akadeemia liige. Ta on pälvinud mitu Eesti Vabariigi teaduspreemiat, Riigivapi II klassi teenetemärgi, Marcel Grossmanni ja Viktor Ambartsumjani auhinnad ning Gruberi kosmoloogiapreemia. Einasto on nii Tartu kui ka Turu ülikooli audoktor ja Tartu linna aukodanik.

Akadeemik Jaan Einasto juubelit tähistav rahvusvaheline sümpoosion «Einasto profiil» toimub 19.–22. veebruarini Tartus ja Tõraveres. Täna kell viis õhtul algas sümpoosioni pidulik õhtusöök ülikooli muuseumi valges saalis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles