Oluline teada: e-valimistel saab valikut kontrollida vaid spetsiaalse QR-koodi lugejaga

E-valimised. FOTO: Tartu Postimees

Täna hommikul kell 9 algas riigikogu valimiste eel- ja e-hääletamine. Nagu varasematel kordadel, ilmub nüüdki valijarakenduses e-hääletaja arvuti ekraanile QR-kood, mille skaneerimisel saab kontrollida, kas hääl jõudis korrektselt keskserverisse. Seejuures on oluline tähele panna, et koodi saab lugeda üksnes spetsiaalse rakendusega.

Mitmed Tartu Postimehe toimetuse töötajad proovisid neljapäeva hommikupoolikul pärast e-hääletamist kuvari ekraanilt oma mobiiltelefoniga QR-koodi skaneerida, kuid said vastuseks pika jada tähti ja numbreid, millest polnud võimalik kandidaadi nime välja lugeda. Nagu pahatihti ikka, sai nüüdki kinnituse tõsiasi, et asjad toimivad paremini siis, kui nende kasutusjuhendisse süüvida. Nimelt on valijarakenduses suure QR-koodi kõrval väikselt kirjas, et seda saab skaneerida vaid spetsiaalse EH kontrollrakendusega. 

E-hääletamise juht Tarvi Martens selgitas, et tavalised QR-koodi rakendused ainult loevad koodi, aga EH kontrollrakendus otsib serverist hääletanu valiku. Viimasega tavalised koodirakendused hakkama ei saa. 

EH kontrollrakendust on võimalik ühtviisi alla laadida nii Androidi kui ka iOSi operatsioonisüsteemiga nutiseadmetesse.  

Kuvatõmmis e-valimisest. FOTO: Kuvatõmmis
Tagasi üles
Back