Erinevate Tubade klubis elustuvad Väntoreli keldrilised helid
Lisatud video proovist!

Keldriline Heli andis kontserdi 26. veebruaril 1971 Tallinna polütehnilises instituudis. Sama foto on CD «Väntorel» ümbrise esikaanel.

FOTO: Tõnu Talivee / Erinevate Tubade Klubi

Erinevate Tubade klubi annab sarjas «Legendid» muusikahuvilistele haruldase võimaluse kuulata üks kord Tartus ja üks kord Tallinnas psühhorokiansamblit Väntorel, algse nimega Keldriline Heli, mis alustas tegevust 1970 ja oli sunnitud lõpetama juba järgmisel aastal, sest bändi tehtud muusika ei meeldinud nõukogude võimule.

Tartu Erinevate Tubade klubi programmijuhi Risto Lehiste teatel astub kahel kontserdil lavale 14 muusikut kolmest generatsioonist. Bändi algsest koosseisust osalevad Andres Valkonen ja Andres Talvik, kelle kõrval on kuulajate ees Meelis Punder ja Otsa kooli noored muusikud.

«Väntorelit ümbritsevad mitmed legendid ja mõnikümmend aastat on piisavalt pikk aeg, et inimesed mäletaksid toimunut erinevalt,» ütles programmijuht. «Nüüd on võimalik asjaosaliste endi käest küsida, kuidas asjad tegelikult olid.»

1970. aastal alguse saanud Pärnu ja Tallinna juurtega ansambel Keldriline Heli oli Lehiste hinnangul selle ajastu kõige omanäolisem ansambel, mille uuenduslikkus sai ühtlasi ka bändi kirstunaelaks.

«Vähesed säilinud salvestised annavad aimu, kui radikaalne ning underground see bänd sügaval nõukaajal oli,» lisas Lehiste. «Andres Valkoneni ja Andres Talviku kokku kutsutud ansambel esitas valdavalt omaloomingut, mida kaunistasid Härmo Härmi leiutatud fuzz- ja wah-wah-pedaalid ning ümber ehitatud Retakord. Inspiratsiooniallikatena võib nimetada biitleid, Led Zeppelini, rollinguid, CCRi, Freed, Black Sabbathit.»

Keldrilise Heli avangardsus ja populaarsus, millele lisandusid hipilik kirev-psühhedeelne elu- ja riietumisstiil ning kontserdil ebakonventsionaalselt käituv publik, hakkas üsna pea võimudele närvidele käima.

«Peale 1971. aastal toimunud rohkearvulise publikuga kontserti võeti ansamblilt prooviruum, esinemisluba ja keelati kasutada kahtlast keldrilist nime. Edaspidi sai ansambel – uue nimega Väntorel – esineda vaid tantsupidudel, eraldi kontserdiks luba ei antud,» märkis Lehiste. «Nõukogude võimu surve ja kius viis lõpuks ühe väga põneva ansambli tegevuse lõppemiseni 1971. aasta lõpus.»

Salvestatud lood aga jäid alles. Nende põhjal ilmus 1997. aastal kassett ja 2014. aastal 14 looga album «Väntorel». «Nii on ansambli keldrilised helid säilinud ka tänapäeva muusikasõprade jaoks,» ütles Lehiste. «Nüüd ärkab see muusika taas ellu!»

Tagasi üles