E, 20.03.2023

Tartu ülikool ei ütle, kui palju lahkuv kantsler hüvitist saab

Greete Palgi
, reporter
Tartu ülikool ei ütle, kui palju lahkuv kantsler hüvitist saab
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meelis Luhti ametiaeg Tartu ülikooli kantslerina lõpeb 3. märtsil. Samal päeval peetakse riigikogu valimisi, kus ta kandideerib sotsiaaldemokraatide nimekirjas.
Meelis Luhti ametiaeg Tartu ülikooli kantslerina lõpeb 3. märtsil. Samal päeval peetakse riigikogu valimisi, kus ta kandideerib sotsiaaldemokraatide nimekirjas. Foto: Margus Ansu

Eile teatas Tartu ülikool, et rektor Toomas Asser on kantsler Meelis Luhaga sõlminud kokkuleppe, mille järgi lahkub viimane pärast 3. märtsi ametist.  Luht saab seejuures ka hüvitist, kuid summa suurust hoiab kõrgkool saladuses.

«Arvestades seda panust, mille Meelis Luht oma tööga ülikoolile andis, kaasneb tema lahkumisega hüvitis,» kinnitas ülikooli kommunikatsiooninõunik Mari-Liis Pintson. Midagi täpsemat ei soostu ükski asjaomane inimene sellel teemal ütlema.

Rektor Asser põhjendas vaikimist töötaja ja tööandja vahel sõlmitud lepingu konfidentsiaalsusega. Üldist laadi küsimusele, miks maksumaksja poolt ülalpeetav avalik-õiguslik õppeasutus on lahkumishüvitiste suurusest saladuse teinud, vastas rektor lakooniliselt: «Lihtsalt on nii.»

Tartu Postimeheni jõudnud väidet, justkui oleks Luha hüvitis 30 000 eurot, pidas rektor spekulatiivseks. Ühtlasi pidas ta sellise info laekumist toimetusse «natuke alarmeerivaks».

Lihtsalt on nii.

Ka ametist lahkuv kantsler Luht ise ei soostunud talle makstavat summat nimetama. Ta piirudus tõdemusega, et kokkuleppel lahkumise puhul tekkis tal lepinguline õigus saada hüvitist.

Võrdlemisi ümmargust juttu ajasid pooled ka eile, kui Luha peatne lahkumine avalikuks sai. Mõlemad rõhutasid, et tegu on kokkuleppega, mis tuleneb Luha sisemisest soovist panustada ühiskonna edendamisse mõnel teisel ametipositsioonil. Samas jäi selgusetuks, mil määral võis töösuhte lõpetamisele kaasa aidata 25. jaanuari Tartu Postimehes ilmunud valimisintervjuu, milles Luht ütles otse, et ei tunne end oma praeguses ametipositsioonis hästi. Nii pole ka teada, kas lahkumisläbirääkimistes hoidis initsiatiivi rektor või kantsler.

Meelis Luht kandideerib eelseisvatel valimistel Tartu ringkonnas riigikokku sotsiaaldemokraatide nimekirja neljanda numbrina. Partei liige ta ei ole.

Rektor Toomas Asser: see on konfidentsiaalne info

Toomas Asser
Toomas Asser Foto: Sille Annuk

Toomas Asser, kui suure summa maksab ülikool ametist lahkuvale kantslerile hüvitiseks?

Minu parima teadmise kohaselt see suhe, mis puudutab töötajat ja tööandjat, lihtsalt on konfidentsiaalne. Mis teid konkreetselt huvitab?

Hüvitise summa. Olen kuulnud, et see on 30 000 eurot.

Kust te seda kuulsite? Ma ei oska kommenteerida.

Kas see on väär informatsioon?

Ma selles mõttes tõesti ei kommenteeri, sest see ongi konfidentsiaalne info. Aga mind huvitab, kust te seda kuulsite. Arvan, et see on teie spekulatsioon.

Julgen väita, et see ei ole minu spekulatsioon.

Miks te seda arvate?

Mul on allikaid, keda ma ei saa kahjuks avaldada.

See on teil spekulatiivne info.

Soovingi teilt saada kinnitust, kas Meelis Luht saab nimetatud hüvitise.

See suhe, mis minul on Meelisega, on konfidentsiaalne. Ma ei saa seda kommenteerida.

Kas hüvitise summa on väär?

Ei, ma rohkem ei kommenteeri. Mul pole sellist voli.

Kas Tartu ülikooli palgasuhted jäävadki avalikkuse ees saladuseks?

Jah, konkreetse inimese oma jääb.

Aga miks? Tegemist on avaliku asutuse ja avaliku rahaga. 

Lihtsalt on.

«Lihtsalt on» ei ole vastus. 

See on niimoodi, et ma ei oska teile rohkem kommenteerida. Natuke alarmeeriv on, et teil on sellised andmed. See ei ole päris õiguspärane.

Miks ei ole õiguspärane?

Ma ei oska kommenteerida.

Kui te väidate, et miski siin pole õiguspärane, siis mille alusel?

Sest personaliosakond on mind teavitanud, et töötaja tööandja vaheline suhe on konfidentsiaalne.

Kantsler Meelis Luht: ma ei kommenteeri seda mitte kuidagi

Meelis Luht
Meelis Luht Foto: Margus Ansu

Meelis Luht, miks te ei nimeta summat, mille ülikool teile maksab lahkumishüvitiseks?

See on… Kui leping tehakse, siis seal on teatud kokkulepped. Kuna lahkun kokkuleppega, siis teatud hüvitist makstakse. Ma ei kommenteeri seda mitte kuidagi.

Kas minu nimetatud summa 30 000 eurot on väär?

Mul puudub alus seda kommenteerida.

Te ei soovi avaldada?

Ei.

Märksõnad
Tagasi üles