Ahhaa õuel seisab 15-tonnine jääpurikas

Greete Palgi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jääpurikas Ahhaa keskuse ees nõudis kasvamiseks ligi 40 tonni vett.
Jääpurikas Ahhaa keskuse ees nõudis kasvamiseks ligi 40 tonni vett. Foto: Sille Annuk

Teaduskeskus Ahhaa õuele on leiutaja Tanel Linnase abiga kasvanud jääpurikas, mis peaks olema üks maailma suurimaid. «Oleme otsinud infot, mis on maailma suurim jääpurikas ja pole siiani leidnud, et kuskil oleks suurem olnud,» märkis Linnas.

Jääpurika all on metallist karkassil tuuleturbiin. Varem oli karkassi tipus päikesepaneel, nüüd aga niriseb karkassi tipust vesi, mis aitab jääpurikat suuremaks kasvatada. «Keegi Ahhaast oli näinud pilti, kuidas oli ise loodud suur jääpurikas ja mulle anti ülesandeks, et tee ära,» sõnas Linnas.

Purikas on ligi 15 meetrit kõrge ja kaalub umbes 15 tonni. Jääpurika tegemiseks on seni kulunud ligi 40 tonni vett, kuid osa on vahepeal sulanud ning osa veest valgub mujale. Ahhaa õu on praegu kallakuga, mis ongi suuresti veest tekkinud. Purikasse on sisse külmunud ka valgusribad, et jääpurikas õhtuti helendaks.

Selleks, et jää sulades mõni uudistaja kukkuva jää tõttu viga ei saaks, on purika ümber metallpiirded. «Teadlased arvutasid välja, et sellest kaugemale ükski jäätükk sulades ei kuku,» kinnitas Linnas.

Ahhaa keskus oli ligi kuu aega remondis, kuid avatakse juba homme. «Homme saab näha juba uut maja, aga uued mängud ja mõistatused avatakse 23. veebruaril,» ütles Ahhaa turundus- ja kommunikatsioonijuht Kaisa Hansson. 23. veebruaril võtab robot Ahhaa külastajad punasel vaibal vastu. 

Märksõnad

Tagasi üles