Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
(+372) 7390300

President tunnustab teenetemärgiga oma tööd südamega tegevaid tartlasi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Teiste hulgas saavad president Kersti Kaljulaidilt teenetemärgi naistearst Made Laanpere (vasakult), majandusteadlane Maaja Vadi, naistearst Kai Part, naha- ja suguhaiguste arst Kadri Sikk, Uue Teatri juht Ivar Põllu ja veterinaariaprofessor Arvo Viltrop.
Teiste hulgas saavad president Kersti Kaljulaidilt teenetemärgi naistearst Made Laanpere (vasakult), majandusteadlane Maaja Vadi, naistearst Kai Part, naha- ja suguhaiguste arst Kadri Sikk, Uue Teatri juht Ivar Põllu ja veterinaariaprofessor Arvo Viltrop. Foto: Artur Kuus

President Kersti Kaljulaid annab Eesti Vabariigi 101. aastapäeva eel riigi teenetemärgid tänuks enam kui sajale inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks. Nagu ikka, võib kõrge tunnustuse pälvinud inimeste seast leida ka eri eluvaldkondades tegutsevaid tartlasi.

Tartu Postimees annab väikeste lugudega neist päeva jooksul lugejaile märku. Jälgige veebi!

HUVI TEKITAVA TEATRI LOOVJUHT

Ivar Põllu
Ivar Põllu Foto:  Sille Annuk

President on teiste tartlaste hulgas teenetemärgi saajaks nimetanud Ivar Põllu (44), kelle asutatud ja juhitud Tartu Uue Teatri lavastused on tekitanud publiku suurt huvi ja teatrikriitikute enamasti kiitvaid mõtteavaldusi. Eelmisel suvel tõi Uus Teater Eesti kultuurikaardile tagasi Narva, kus tuhanded inimesed käisid vaatamas lavastust «Kremli ööbikud».

Lavastaja ja dramaturgina on Põllu pälvinud preemiaid ka aasta teatriauhindade jagamisel.

Ta on õppinud Tootsi põhikoolis ja Pärnu 4. keskkoolis (praegune Ülejõe gümnaasium) ning Tartu ülikoolis teatri- ja kirjandusteaduse erialal. Tema esimene näidend «Suur võitlus» tuli vaatajate ette aastal 1995 Vanemuise E-laval.

Põllu on töötanud dramaturgina Endla teatris. Tartus asutas ta esmalt Genialistide klubi ning seejärel Uue Teatri, mille eesotsas on ta viimasel kolmel aastal tegutsenud loovjuhina.

KOOLKONNA RAJAJA

Maaja Vadi
Maaja Vadi Foto: Kristjan Teedema

Teenetemärgi pälvib Tartu ülikooli professor, majandusteadlane ja psühholoog, majandusteaduskonna juhataja Maaja Vadi (63).

Rahvusvaheliselt tunnustatud majandusteadlane Vadi on üks organisatsioonikäitumise uurimissuuna algatajatest ja vastava koolkonna rajaja. Tema juhendamisel on kaitstud 15 doktorikraadi ja enam kui 150 magistritööd.

Väga tähtis on tema panus ettevõtete juhtimiskvaliteedi parandamisse ja uue põlvkonna juhtide ettevalmistamisse. Vadi roll eestikeelse erialaterminoloogia kujundamisel on suur, kajastudes viie eestikeelse õpiku avaldamises.

Kolleegide sõnul on Maaja Vadile südamelähedane meri, kuid veelgi enam meretagune Kihnu saar, kus on tema juured. «Maaja jaoks on erilisel kohal pere ja tavad ning kolleegidena oleme tunnetanud seda, et pere ei piirdu Maaja jaoks vaid lähedastega, kes teda koduseinte vahel ootavad ja toetavad,» on kirjutanud ta töökaaslased. «Perekesksus, ühtehoidmine ja üksteise toetamine on väärtused, mis on Maajaga kaasas ka tööl.»

SIGADE KATKU HINNATUD EKSPERT

Arvo Viltrop
Arvo Viltrop Foto: Kristjan Teedema

Ka Eesti maaülikooli veterinaarse bio- ja populatsioonimeditsiini professor, õppetooli juht ning seakatku asjatundja Arvo Viltrop (53) on teenetemärgi saajate hulgas.

Eestit 2014. aastal tabanud sigade Aafrika katku väga kiiresti leviva viiruse tõttu on meil drastiliselt vähenenud seakasvatus ning terve loomakasvatus- ja jahindussektor on kandud suuri kahjusid.

Professor Viltrop on tegelenud sigade Aafrika katku leviku ja ennetamise uurimisega. Selles teemas kuulub ta Eestis ja ka Euroopas kõige enam kaasatud ekspertide hulka, nõustades nii riigiasutusi, seakasvatajaid, jahimehi kui ka väiketalunikke. Ta on Euroopa toiduohutusameti (EFSA) loomatervise ja -heaolu teaduskomisjoni liige.

Just viiruse levikumehhanismide uurimine ning selle põhjal tehtav ennetustöö bioohutuse valdkonnas on olnud määrava tähtsusega katku kontrolli alla saamisel Eestis. Viltropi eestvedamisel on Eestis hakatud välja töötama uusi tauditõrje põhimõtteid. Siinsed uuringud võimaldavad ka teistel Euroopa riikidel tõhustada sigade Aafrika katku tõrjemeetodeid.

Kolleegide kinnitusel teeb Viltrop oma tööd suure pühendumusega. Ta on eksperdina hinnatud ja tunnustatud ning muidu suure südamega inimene, kiidavad lähikondlased.

RÄNGALT KANNATANUTE EEST SEISJAD

Made Laanpere
Made Laanpere Foto: Kristjan Teedema

Samuti võtavad peagi presidendi määratud teenetemärgi vastu naistearstid Made Laanpere (54) ja Kai Part (49) ning naha ja suguhaiguste arst Kadri Sikk (50).

Kai Part
Kai Part Foto: Krstjan Teedema

Laanpere, Part ja Sikk töötavad omal alal Tartu ülikooli kliinikumis ning Tartu seksuaaltervise kliinikus, viimases on nad tegevad ka noortenõustajatena.

Kadri Sikk
Kadri Sikk Foto: Margus Ansu

Viimased aastad on Part, Laanpere ja Sikk seisnud Eestis selle eest, et vägistamise ohvrite heaks hakkaksid seksuaalvägivalla abi keskused tööle Tartu ülikooli kliinikumis, Lääne-Tallinna keskhaiglas, Pärnu haiglas ja Ida-Viru keskhaiglas. Nii võibki näiteks TÜ kliinikumi erakorralise meditsiini osakonda minna seksuaalvägivalla üleelanu kas üksi või koos saatjaga ning ükskõik mis kellaajal.

PIKK NIMEKIRI

Teenetemärkide saajate nimekirjas on veel Riigikohtu esimees Priit Pikamäe, kohtunik Kersti Kerstna-Vaks, ettevõtluse edendaja Jaak Nigul, metsateadlane Ivar Sibul, tegevväelane, kolonel Enno Mõts, õpetaja ja eestluse hoidja Soomes Helja Kirber, reaalainete populariseerija Vello Mägi, Eesti rahvarõivakultuuri hoidja ja edendaja Reet Piiri, metsateadlane Ivar Sibul, naistearst Helle Karro, vereloovutajad Daimar Elp, Malle Kingsepp  ja Sirje Tammsalu ning mitmed teised, kes kõik on Tartu- ja Jõgevamaa või Lõuna-Eestiga laiemalt seotud tublid inimesed.

Tagasi üles