/nginx/o/2019/01/20/11728638t1h891f.jpg)
Tänavu 150 aastat tagasi toimus Tartu esimene laulupidu. 2019. aasta juubelilaulu- ja tantsupidu peetakse Tallinnas ning kannab nime «Minu arm». Üldlaulupeole on oodatud mudilased ja lapsed ka maakonnast, aga üldtantsupeole saavad teistest maakondadest pürgida vaid 6.–8. klassi õpilased. 2.–3. klassi omadest pääsevad suurele tantsupeole üksnes Tallinnas ja Harjumaal elavad lapsed. Maakonna tantsupidudele on samuti oodatud tantsijad alates esimesest klassist. Lasteaialastele on varem tehtud eraldi pidu ning möödunud aastal osales seal ligi 650 mudilast.
Et Tartumaa kooli- ja lasteaialapsi trennis rohkem innustada, korraldab Tartumaa rahvatantsujuhtide liit oma tantsupeokese «Suvevaheaeg», mis leiab aset mai viimasel päeva Tartu ülikooli staadionil.
Pidu mudilastele
Tuhande tantsupeole mineva lapse seas on suur hulk lasteaialapsi, kes saavad esimest korda tantsida koos koolilastega. Tantsupeokese lavastaja Meelika Kaarna sõnul saavad lapsed esimest korda ka ette tantsida, nagu on kombeks üldtantsupeol. Mudilased saavad peale ava- ja lõputantsu jalga keerutada veel kahe laulu saatel. Pärast avatantsu tuleb mudilastel ette võtta ABD tants, mille on loonud ja kirjeldanud Niina ja Alfred Raadik 1969. aastal Tallinnas. Tavaliselt saab ABD tantsu näha 1.–4. klassi esituses. «Mudilastel on raske, sest nad lähevad tantsupeole esimest korda, seega lihtsustasime nende jaoks kõiki tantse,» rääkis mudilaste liigijuht Kristel Maruste. Teise mudilaste tantsu ongi loonud Maruste ise ja see kannab nime «Ma tahan suve». Maruste sõnul on paljudel lastel üks tants juba selge ning kuna ettetantsimiseni on veel aega, saavad õigeks ajaks selgeks kindlasti kõik.
Mudilastel on raske, sest nad lähevad tantsupeole esimest korda, seega lihtsustasime nende jaoks kõiki tantse, rääkis Kristel Maruste.
Tantsupeokese lavastaja Meelika Kaarna ütles, et kuigi peol on ettetantsimine, ei pea lapsed seda kartma, sest maakonnapeole peavad saama kõik lapsed, kes seda soovivad. «Mudilastel on lihtsamad mustrid ja õpetajad võivad terve tantsu koos nendega kaasa teha. Mudilased õpivad tantsima oma täpi järgi ning see ei tohiks olla liiga keeruline,» rääkis ta. Ettetantsimisel saavad mudilased esimest korda harjutada tantsu rahvariietes, samuti pidulikku lavale kõndimist ja sealt lahkumist, viisakat kummardamist ning saavad ehk esimese lavakogemusegi. Tantsupeokese ettetantsimine on aprilli keskel.
Esimene lavastus
Lavastaja rääkis, et tantsupeoke algab rongisõiduga maale ning lõpeb piknikuga staadionil, kus vanemad saavad koos lastega einestada ja peost rääkida. See on Kaarnale esimene kord tantsupidu lavastada. «Tantsupeoke jutustab loo pisikese neiu seiklustest suvel. Suvevaheajal kohtub ta oma sõpradega, käib külas vanavanematel, sõidab koos vanematega rongiga, peab piknikku, põgeneb sääskede eest ja teeb palju muud, mida Eesti suvi pakub,» rääkis ta. Tantsupeol näeb nii vanade autorite loomingut kui ka tantse uutelt tegijatelt. Kaarna lisas, et tantsupeo seovad ühtseks tervikuks Reeli Reinausi vahetekstid.
Tantsupeokesel osalevad ka suuremate klasside õpilased. Reede õhtul vihtusid Treffneri gümnaasiumi spordisaalis tantsu 6.–8. klasside rahvatantsijad, keda ootab 27. jaanuaril ees üldtantsupeo ettetantsimine. «Proovid lähevad hästi, praegu käib harjutamine üldtantsupeoks,» ütles 6.–8. klasside liigijuht Margit Metsla. Tantsupeokese ja üldtantsupeo tantsudest kattuvad vähesed. «Üldtantsupeol on väikesi lapsi nii vähe, ainult üks tants on mõlemal peol sama,» selgitas ta.
Tartu linnast osaleb tantsupeokesel 32 rühma ja maakonnast 25 rühma. Mudilaste paaride arv pole piiratud. 4.–5. ja 6.–8. klasside rühma kuulub kaheksa paari.