Statistikaameti andmetel loetakse suhteliselt vaeseks inimest, kelle ekvivalentnetosissetulek on väiksem kui 523 eurot ja absoluutselt vaeseks, kellel on see alla 207 euro.
Need inimesed on suur osa Eesti elanikkonnast (üle 300 000) ja enamikus kindlasti pensionärid, sest keskmine pension on seni veel 425 eurot. Eriti kurioosne ongi asjaolu, et seaduseloojate tahtel peavad need suhtelises vaesuses elavad inimesed maksma ka tulumaksu summalt, mis ületab kehtivat tulumaksuvaba miinimumi. Siinjuures tahaks küll loota, et mõistus kunagi ikka võidab.
Seega üle viiendiku elanikkonnast elab vaesuses ning see sissetulekute ja regionaalse arengu taseme erinevus aina suureneb. Seepeale tahakski küsida: kuhu ja kelle kätte siis kogu see varandus on koondunud ning kes sööb kaaviari ja sõidab tõllas ning kes peab kilomeetrite kaugusele poodi leiva järele jalgsi kõmpima?
Kohatu oleks ka, nagu seda on lugupeetud Taavi Rõivas öelnud, süüdistada neid viletsuses elavaid inimesi, et nad ise pole viitsinud õppida ega tahtnud elus edasi jõuda. Ei tohi unustada, et just need vanakesed ongi Eesti riigi järjepidevuse tänapäeva noortele justkui kandikul kätte ulatanud.
Arvata võib, et vaesumine, mida on riigil igasuguste toetuste abil raske leevendada, aga veelgi raskem vähendada, pole tekkinud iseenesest, selles on kindlasti riigi ja selle juhtimishoobade juures olijate vajakajäämised kodanike hoolimisest ja süüdlasigi pole mõtet otsida mitme mere tagant. Need jalutavad Eestimaa pinnal, loovad ise seadusi, juhinduvad nendest ja ei vastuta sealjuures mitte millegi eest. Poliitilisel areenil ja võimutasandil pole seni midagi muutunud. Needsamad näod on ka tulevastel riigikogu valimistel esiplaanil ja nendesamade, peaaegu elukutselisteks kujunenud «eksimatute» poliitikute portreedega on Eestimaa linnade ja alevike postamendid, bussipeatuste ootekojad ja tavaliste plankude seinad värvirikkalt tapeeditud.