R, 12.08.2022

Politseinikud lõpetasid kolme ulja ATV-juhi lõbusõidu Tartumaa looduskaitsealal

Tartu Postimees
Politseinikud lõpetasid kolme ulja ATV-juhi lõbusõidu Tartumaa looduskaitsealal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
ATV. Pilt on illustratiivne.
ATV. Pilt on illustratiivne. Foto: Steve Pope / AFP

Politseinike sekkumine lõpetas kolme maastikusõiduki juhi lõbusõidu looduskaitsealal ja võõrastel põldudel.

Möödunud pühapäeva pärastlõunal palusid keskkonnainspektsiooni ametnikud politseinikke appi, kui olid märganud Alam-Pedja looduskaitsealal ning erapõldudel ringi rallivaid maastikusõidukeid. Keskkonnainspektorid, politseinikud, kohalikud jahimehed ja elanikud ühendasid jõud ning asusid välja selgitama, kuhu kolm keelatud kohtades kihutanud ATV- juhti pagesid.

Väljakutsele reageerinud Jõgeva patrullpolitseinik Arsi Alavere kirjeldas, et esimese maastikusõiduki koos juhiga tabasid keskkonnainspektorid koos appi tulnud vabatahtlikuga Kärevere teemaja juurest. «Teised kaks olid esialgu kadunud, ent üsna pea laekus kohalikelt vihje, et masinaid olla nähtud Valmaotsa poole kihutamas. Võtsime siis meiegi suuna sinna ning varsti pidasime küla lähedal metsateel kinni teisegi sõiduki,» kirjeldas politseinik.

Alavere tõdes, et tänu heale koostööle kohalike ja ametnike vahel õnnestus kätte saada kolmaski maastikusõiduki juht, kes oli varju otsinud ühest Siniküla talust.

Kuivõrd meeste poolt toime pandud rikkumiste nimistusse kuuluvad ametnike eest pagemine, registreerimata maastikusõidukiga liiklemine, looduskaitsealal sõitmine ja eramaal kihutamine, alustasid menetlust nii keskkonnainspektsioon kui politsei.

Alavere tõdes, et niipea, kui lumevaip maad katab ning pinnas krõbedaks läheb, hakkab politseile jõudma teateid «ratsanikest», kes maaomanike loata võõrastel maaüksustel pinnast üles kündma hakkavad. «Neid teateid ei ole palju, aga ka mõned üksikud toovad maaomanikele kaasa suuri kahjusid, mis võivad kohati ulatuda tuhandetesse eurodesse,» kirjeldas ta.

Politseinik rõhutas, et ka maastikul liikudes tuleb sõiduks leida seaduslik viis ning arvestada liiklusseaduse ja ohutusnõuetega.

Näiteid viimase kahe kuu juhtumitest Lõuna-Eestis:

 • Tartumaal veeti ATV järel tuubirõngast, milles istunud laps paiskus kurvis vastu seisva sõiduki haagisekonksu, lõi pea ära ja sai raskelt viga. Laps vajas haiglaravi.
 • Jõgevamaal pidas politsei kinni mootorkelgu juhi, kes oli alkoholijoobes. Ka tema kaasreisija oli purjus. Kinnipidamisel muutusid saanil olnud inimesed politsei suhtes agressiivseks. Nad viidi rahunema ja kainenema arestimajja.
 • Jõgevamaal Peipsi järve kaldal kontrolliti ATV juhti, kel ei olnud juhtimisõigust. Lisaks oli tal juba varasemast kirjas hulk sarnaseid rikkumisi.
 • Valgamaal sõideti mootorsaanidega maastikul, kui manööverdamisel sattusid kaks saani üksteisele liiga lähedale nii, et ühe mehe jalg sai tõsiselt viga ja veritses.
 • Põlvamaal sõitis mees põllul mootorsaaniga nii, et saan läks kummuli. Kiirabi andis mehele esmaabi.
 • Põlvamaal teatati ATV-juhist, kes rallib ringi ja ohustab teisi inimesi. Politseid märganuna hülgas juht sõiduki ning põgenes. Politsei võttis registreerimata ATV hoiule.
 • Võrumaal kukkus sõidu pealt ATV-lt maha taga istunud kaassõitja. Ta sai viga ja viidi haiglasse. Juht ning kaasõitja kasutasid küll kiivreid, ent mõlemad olid alkoholi tarvitanud.
 • Võrumaal paiskusid kaks ATVga järvejääl sõitnud meest ümber nii, et said eluohtlikke vigastusi ja üks kaotas teadvuse. Nad viidi raskete vigastustega haiglasse. Kaitsekiivreid nad ei kasutanud.
 • Viljandimaal kontrollis politsei tavapärase liiklusjärelevalve käigus ATV-juhti. Ilmnes, et tal ei ole juhtimisõigust ja ta kõrvaldati juhtimiselt.
 • Viljandimaal avastati viljapõllult ATVga sõitmise jäljed. Sellega oli tekitatud kahju maaomanikule.
 • Viljandimaal kukkus mees koos ATVga vette. Juht pääses kaldale, kuid sõiduvahend uppus. Kiirabi andis mehele esmaabi.
 • Viljandimaal teatati numbrimärkideta ATVst, mis sõidab tuledeta, mootor teeb lärmi, kaks sõitjat turvavarustust ei kanna. Politsei pidas nad kontrollimiseks kinni ja võttis juhi varasemate rikkumiste tõttu ATV hoiule.

Liiklusseaduses sätestatud nõuded maastikusõiduki juhile:

 • Maastikusõiduk peab olema kantud registrisse.
 • Juht peab olema kaine ja omama juhtimisõigust.
 • Sõidu ajal peab juhil olema peas kiiver.
 • Maastikusõidukiga võib maastikul liigelda või seda sinna parkida üksnes juhul, kui selleks on maaomaniku luba.
 • Ranna ja kalda piiranguvööndis võib maastikusõidukiga sõita ning parkida looduskaitseseaduses sätestatud korras.
 • Maastikusõidukiga ei tohi sõita maanteedel, välja arvatud jõgede, teede ja muude takistuste ületamiskohtades ning lumega kaetud teel, mis ei ole tavamootorsõidukitele ajutiselt läbitav.
 • Mootorsaaniga võib teed ületada tingimusel, et tee on mõlemale poole nähtav ja sellega ei tekitata ohtu teistele liiklejatele. Sõiduteed tuleb ületada kõige lühemat võimalikku trajektoori mööda.
Märksõnad
Tagasi üles