Polaroidfotode näitus keskendub aja tunnetusele

Polaroidteos.

FOTO: Kerly Ilves

Kuni 19. jaanuarini on Tartu Linnaraamatukogu teisel ja kolmandal korrusel vaadata Kerly Ilvese polaroidfotode näitus «Ruumi mälu».

Autor ütleb, et mõned paigad on alati olulisemad kui teised. Mõned kohad meenuvad aga pigem inimeste kaudu, kes ühes või teises kohas elavad – maja on lihtsalt vorm nende ümber. «Nii toad, hooned kui ka inimesed muutuvad ning mina koos nendega,» ütleb ta. 

«Ruumimälu» rändab üle kümne aasta kestnud projektis Kerly Ilvesele isiklikult oluliste hoonete ja vaadete kaudu polaroidfotodel.

«Kohad fotodel on olemas ka tänasel päeval, aga nende väljanägemine on muutunud ja sellisena nagu polaroididel näha on, ei ole neid võimalik enam vaadelda,» selgitas Kerly Ilves. Näituse rõhk ei ole autori isiklik kogemus nende kohtadega, vaid pigem nendele paikadele erilisuse andmine jäädvustades need polaroididele.  Polaroididele on jäädvustatud ruum ja aeg, aga ajas toimunud muudatusi saab ainult ette kujutada.

«Näitus püüab õhutada vaataja mõtteid aja tunnetuse kohta. Omaseks saanud kohad ei pruugi silmale nähtavalt muutuda, aga aja jooksul tekivad neis  tahes tahtmata muudatused, mida lõpuks siiski tähele paneme,» ütles autor. «Pakun vaatamiseks väikest väljalõiget  suurest maailmast, ainulaadse fototehnika teel, kaunilt esitatud polaroididel.»

Kerly Ilves on pikaajaliste kogemustega vabakutseline fotograaf, kelle peamised loomingulised uurimisteemad on kaduva jäädvustamine, pikemaajaliste protsesside kaudu tekkinud muudatuste ülesvõtmine ja fotograafilised katsetused erinevate kaamerate kaudu.

Tagasi üles