Galerii: kuidas sai teatavaks kirjanduskriitika auhinna saaja

Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna teenis tänavu välja Elle-Mari Talivee. Žürii määras talle auhinna selle eest, et ta avaldas ajakirja Keel ja Kirjandus tänavuses seitsmendas numbris Vahur Afanasjevi romaani «Serafima ja Bogdan» arvustuse, millele pani pealkirjaks «Serafima ja Hariton».

Tõlkija ja kirjandusteadlase Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna neljas võitja tehti teatavaks Pille-Riin Larmi juhitud kirjandusõhtul Tartu kirjandusmajas. Ühtlasi tähistati Ants Orase (1900-1982) sünniaastapäeva ja 80 aasta möödumist tema koostatud kogumiku «Arbujad» ilmumisest.

Lühiettekande pidas Mart Velsker ja kriitika kullaterakesed tegi teatavaks Kajar Pruul. Esines luulebänd Utoopia, kuhu lauljana oli kaasatud Kaisa Maria Ling. Žürii otsuse tegi teatavaks Brita Melts, mille järel kõneles auhinna pälvinud Elle-Mari Talivee.

Laureaadi arvamuse kohaselt on Afanasjevi romaan eriline kirjandussündmus. Niisamuti on žürii hinnangul eriline kirjandussündmus tema arvustus.

Doktorikraadiga Talivee peab Underi ja Tuglase kirjanduskeskuses vanemteaduri ja muuseumiosakonna juhataja ametit. Peale selle tegutseb ta Eesti kirjanduse teabekeskuses.

Auhinnale olid nimetatud kandideerima ka Doris Kareva (Hannes Varblase luulekogu «Teise üksinduse aegu» arvustus «Surmatuules sünnid uueks», Looming 2018, nr 6), Piret Karro (kogumiku «Nihilist.FM. Final Cut» arvustus «Laku v...u, Nihilist», Vikerkaar 2018, nr 1–2), Maarja Helena Meriste (Tõnu Õnnepalu raamatu «Valede kataloog. Inglise aed» arvustus «Üks maailmalõpp, palun! Seni kirjutan, kaevan kraavi», Värske Rõhk nr 53 / kevad 2018) ning Märt Väljataga (Vahur Afanasjevi romaani «Serafima ja Bogdan» arvustus «Pikk jutt ...», Looming 2018, nr 2).

Žüriisse kuulusid Hanna Linda Korp, Pille-Riin Larm, Brita Melts, Indrek Mesikepp, Kajar Pruul ja Maia Tammjärv.

Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna on varem pälvinud Johanna Ross, Hasso Krull ja Berk Vaher. Sihtasutuse Kultuurileht väljaannete toimetajate asutatud auhind määratakse statuudi kohaselt ühe aasta jooksul ehk oktoobri lõpust oktoobri lõpuni ilmunud parima arvustuse või ülevaate eest eestikeelse(te) kirjandusteos(t)e kohta. Auhinnaks oli tänavu 2000 eurot ja see pärineb Eesti Kultuurkapitalilt.

Tagasi üles