Taasiseseisvumise ja ühislaulmistega seostub eestlastel helilooja Alo Mattiiseni nimi. Hoopis vähem on tuntud Mattiiseni lähedane sõber, kes on kirjutanud sõnad viiest kuulsast isamaalisest laulust neljale, nende seas eestlaste armastatud «Ei ole üksi ükski maa» teksti. Jüri Leesmenti tuntaksegi eelkõige kui uue ärkamisaja tegelast ja laulusõnade loojat, kuid viimasel kolmel kümnendil on ta eri paigus pidanud ka ajalehetoimetaja ametit.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Möödunud kuu lõpus ilmus Leesmendi Paavo Kanguriga kahasse kirjutatud elulooraamat «Mässav vabaduslaulik. Jüri Leesmenti ja Alo Mattiiseni lugu». Juhuste kokkusattumisena nägi paar nädalat varem trükivalgust tema uus luulekogu «Täna mängime elu».

Värskete raamatute taustal senisele elule pilku heites kõlab nii mõnigi kord Leesmendi suust repliik «Sellest kõigest olen ma oma raamatus kirjutanud». Ta on lennanud kõrgelt, aga kogenud ka tõelisi madalseise. Ja ta jutustab neist kõigist – isegi kui keegi peab teda pigem introverdiks, on selge, et talle meeldib rääkida.