Emme, miks sa minust pilte Facebooki ei postita? Kas sa ei armasta mind?

Lapsevanemad postitavad oma võsukestest fotod Facebooki, sageli ei mõelda, millised tagajärjed võivad sellega kaasneda. Kes ja kui paljud seda jäädvustust tegelikult näevad?

FOTO: Artur Kuus

Laste piltide postitamine Facebooki ​on tänapäeval sama tavaline nagu aastaid tagasi fotode ilmutamine ja albumisse kleepimine. Lapsevanemad postitavad pilte enne ja pärast lapse sündi. Tartu ülikooli meediauuringute professor Andra Siibak uuris koos magistrant Merike Lipuga võrguvanemlust ehk seda, kui palju jagavad lapsevanemad sotsiaalmeedias enda lastega seonduvat infot ning kuidas lapsed sellele tegevusele vaatavad. Uurimuses osalesid 9–13-aastased lapsed ja nende vanemad.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Paar aastat tagasi olid esimesed tõsisemad kaasused, üks neist Prantsusmaal, kui 16-aastane tütarlaps kaebas oma vanemad kohtusse, sest ta ei olnud rahul digitaalse jalajäljega, mille vanemad olid talle internetis loonud. Teada on ka juhtumeid, kus laps läheb kooli ja vanema postitatud fotod muutuvad kättesaadavaks koolikaaslastele. See võib anda alust narrimiseks või koolikiusamiseks. Kas kõiki pilte on vaja sotsiaalmeedias jagada ja kuidas see mõjutab lapse edasist elu?

Tagasi üles