K, 27.09.2023

Ajalehtede liit taunib osades munitsipaalajalehtedes toimuvat ajupesu ja reklaamituru solkimist

Tartu Postimees
Facebook
Comments
EALLi tegevjuht Mart Raudsaar
EALLi tegevjuht Mart Raudsaar Foto: Eero Vabamägi

Eesti ajalehtede liit (EALL) tervitab Riigikontrolli auditit, mis juhib tähelepanu munitsipaalajalehtede kuritarvitamisele võimulolijate poolt, kuid on seisukohal, et probleemi lahendust ei saa jätta ainult omavalitsuste hooleks.

«Oleme aastaid juhtinud tähelepanu sellele, et mõnede munitsipaallehtede tegevus on toonud kaasa demokraatiaprobleemi ning vääritu konkurentsi reklaamiturul,» ütles EALLi tegevdirektor Mart Raudsaar. «Mõned aastad tagasi toimus ka riigikogus kõrgetasemeline kohtumine poliitikutega, mis lõppes soovitusega pöörduda õiguskantsleri poole või konkurentsiametisse. Õiguskantsler aga soovitas omakorda pöörduda kohtusse nendel, kel on probleem. Kuid probleem on meil kõigil ning selle probleemiga peab tegelema seadusandja.»

Kui suur osa maksumaksja raha eest tehtavast munitsipaallehest kulub võimulolijate kiitmisele, siis on see ohuks demokraatiale. Kui maksumaksja rahaga tehtavas lehes avaldatakse tasulisi kuulutusi, siis solgitakse sellega reklaamiturgu. 

Ajalehtede liidu hinnangul lahendaks vääritu konkurentsi probleemi seadusemuudatus, mis defineeriks maksumaksja raha eest tehtava väljaande kohaliku infolehena ja keelaks seal tasulise reklaami, seal hulgas ostu-müügi reklaami avaldamise. Infoleht on mõeldud kohalike elanike teavitamiseks kohaliku omavalitsuse ja kohaliku kogukonna tegemistest.

«Teiseks, vältimaks poliitilist ajupesu, peaks kohalike omavalituste liidud looma eneseregulatsiooniorgani, kuhu oleks võimalik kohalikel valla või linnalehe lugejatel kaevata, kui kajastus kipub olema ühekülgne. On väga vähe tõenäoline, et Eestis on korraga igal pool võimul üks erakond või liikumine, seega on põhjust eeldada, et selline eneseregulatsiooniorgan aitaks eksinuid juhtida tagasi õigele teele,» jätkas Raudsaar.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles