Teiseks seostuvad konkreetse intsidendiga lähenevad Ukraina valimised. Valimistele eelnev aeg kütab üles kirgi ja segadust. Sellises olukorras näeb Venemaa võimalust kasu lõigata ja sogasest veest suuremaid kalu püüda. Kuid see võib osutuda ka kasulikuks Ukraina praegusele presidendile Petro Porošenkole, kelle otsustav tegevus agressori tõrjumisel ei jää kindlasti märkamata.
Miks ikkagi on Venemaa Ukrainast nii jõuliselt huvitatud?
Suurem pilt on see, et Venemaa tahab olla seotud Ukraina arenguga ja hoida Ukrainat nii kaugel läänest, kui võimalik. Sest Ukrainaga seostuvad Vene suurriikluse, võimu ja positsiooni taastamine maailma asjade üle otsustamisel. Praegu nähtaval moel üritab Venemaa pingestada olukorda ja läbi selle kontrollida Ukraina sisepoliitilist arengut.
Väiksemal pildil terendab Venemaa soov testida Ukraina ning ka lääne valmisolekut Vene provokatsioonide vastu. Kui intsidendid jäävad märkamata, on Venemaal võimalik minna veelgi kaugemale.
Kõige ohtlikum selliste situatsioonide puhul on ülereageerimine ja kannatuse kaotamine. Kui tehakse üks vale samm, võib sellest lahvatada suurem konflikt, nagu nägime seda 2008. aastal Gruusia-Vene sõjas.
Mida peaks lääs teie arvates praegu tegema?
Me peame selgelt ütlema, et lääs ei toeta Krimmi annekteerimist ning Venemaale tuleb seda sõnumit järjekindlalt edastada. Nii kaua, kuni valitseb vastastikune mittetunnustamine Krimmi ja sellega külgnevate vete osas, tuleb käsitleda Kertši väina vaidlusalusena, mis oleks laevatatav ka ukrainlastele. Ilmselt Washingtonis ja Brüsselis juba arutatakse, kuidas Venemaad ses küsimuses sanktsioonidega senisest enam survestada.
Kui tõenäoline on, et Ukraina saab kunagi Krimmi tagasi?
Sellised asjad saavad juhtuda pigem suuremat sorti vapustuste ajal. Maailmasõdade kontekstis. Nii, nagu riigid kaotavad sõjas alasid, võivad nad neid ka tagasi võita. Harv, aga teoreetiliselt esinev võimalus. Rahumeelses olukorras on tagasisaamise võimalus null.
Kuhu Ukraina-Venemaa konflikt edasi võib areneda?
Praegust konflikti on veel võimalik ohjeldada, üleliigseks muretsemiseks pole põhjust. See on tavapäraseks muutunud vastasseisu hetkeline teravnemine, milles pole midagi uut. Konflikt on territoriaalselt laienenud Mustale merele ja meritsi sadamalinnale Mariupolile. Sealt maismaad mööda kümne kilomeetri kaugusel on juba ründejoon.