Elektrilevi paigaldab Tartu vanalinna säästlikud leedvalgustid

FOTO: Elektrilevi

Elektrilevi uuendab selle aasta lõpuks Tartu vanalinna valgustuse. Tööde käigus on planeeritud välja vahetada 195 valgusti sisu ja paigaldada nüüdisaegsed leedmoodulid. Lisaks tänavate valgustuse paranemisele on uued valgusallikad võrreldes vanadega ligikaudu 30% säästlikumad.

«Olemasolevates Tartu vanalinna valgustites on kasutusel kollase valgusvärvusega naatriumvalgustid ja nende ettenähtud eluiga hakkab läbi saama. Uued leedtehnoloogial põhinevad valgusallikad on valgemad ja sooja valgusega, mis loob linnaruumist hubase ja loomuliku valguskeskkonna,» selgitas Elektrilevi varahaldusteenuste üksuse juht Andrus Kraht.

Uus tehnoloogia võimaldab ka energiat säästa. Uued leedmoodulid on võrreldes vanadega 20W väiksema võimsusega ehk 30% energiasäästlikumad. «Kui arvestame, et tänavavalgustus põleb ligikaudu 4000 tundi aastas, siis tähendab see linna jaoks igal aastal märgatavat rahalist kokkuhoidu,» lisas Kraht.

Tänu valgustite uuendamisele muutuvad tänavad ohutumaks. «Uute valgustitega vähendame ka valgustite vahele jäävaid pimedaid kohti ning muudame seeläbi tänavad pimedatel aegadel turvalisemaks,» ütles Kraht.

Leedmoodulid valitakse ja paigaldatakse selliselt, et need ei tekitaks valgusreostust ehk valgus ei kiirgaks soovimatus suunas. Näiteks maja seintele kinnitatavad valgustid valgustavad ainult tänavat, mitte maja seina, ning valgus on suunatud teepinnale, mitte üles.

Elektrilevi osutus valituks Tartu linna poolt korraldatud avalikus riigihankes. Uute valgustite paigaldamine algab novembri lõpus ja tööd on korraldatud selliselt, et tänavad pimedaks ei jää. Ajakava järgi peaksid kõik valgustid olema uuendatud enne aasta lõppu.

Tagasi üles