Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Tartu linnakirjanik Mika Keränen: «Ülikoolilinn Tartu on minu Oxford, Cambridge ja Sigatüügas»

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mika Keräneni uue raamatu tegevus rullub lahti Tartu ülikooli peahoones.
Mika Keräneni uue raamatu tegevus rullub lahti Tartu ülikooli peahoones. Foto: Mari-Liis Pintson

Eesti laste südameid võitnud arvukate lasteraamatute autor ja Tartu linnakirjanik Mika Keränen on valmis saanud uue põnevusloo. Selle peategelased on kaks muumiat, kes lebavad tööpäevadel Tartu ülikooli kunstimuuseumi muumiakambris, nädalavahetusel aga seiklevad ringi ülikooli peahoones ja Tartu linnas.

Värske raamat «Khaba ja Nebra» pole pelgalt põnevusjutt öösel ellu ärkavatest muumiapoistest, vaid ka hariv lugu antiikaja jumalatest ja traditsioonidest. Mika Keränen ütles, et raamatukaante vahele jõudnud muuseumiloo alguseks võib pidada 1993. aastat, mil ta tuli üliõpilasena Soomest Tartusse õppima.

«Ülikoolilinn Tartu on minu Oxford, Cambridge ja Sigatüügas. Olen maailma ülikoolilinnades käies avastanud, et Tartu meeldib mulle neist kõige rohkem, sest siin on kõik ehedalt säilinud ja mul ei olegi vaja kuhugi kaugemale minna,» lausus Keränen.

Muumiapoiste Khaba ja Nebra loo kirjutamiseks veetis kirjanik palju aega peahoones asuvas ülikooli kunstimuuseumis ning jälgis sealseid kujusid ja muumiakambri asukaid. «Vaatasin neid ja mõtlesin, mis nad seal teevad. Kui mulle tundus, et nad hakkavad midagi tegema, panin selle kohe kirja. Ma poleks ise nende ideede peale tulnud, kui siin ei oleks neid madusid, kujusid ja muumiaid,» jutustas kirjanik.

Raamatus pole illustratsioone. See tuleb kirjaniku sõnul austusest muumiate vastu. «Neisse tuleb suhtuda nagu surnutesse: ülima lugupidamisega,» lisas kirjanik, kes tahab seda mõtteviisi edasi anda ka lastele. Sama meelt on Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson, kes oli kirjanikule raamatu valmimisel abiks.

Keräneni sõnul oli selle loo kirjutamine tema jaoks väga põnev. «Uurisin selleks palju raamatuid, milles on juttu antiikajast,» ütles ta. Ka Tartu linnakirjanikuna koole külastades on ta lastele rääkinud ülikooli kunstimuuseumis olevatest kujudest ja julgustanud lapsi minema peahoonesse nendega tutvuma. Ta loodab, et värske raamat äratab lastes samuti huvi antiikaja lugude vastu.

Keränen loodab, et «Khaba ja Nebra» on tema muuseumilugude sarja esimene raamat, sest kunstimuuseumi kogud ja peahoone on pakkunud talle ainest veel mitmeks uueks looks – siis juba sootuks teiste peategelastega.

Raamatus «Khaba ja Nebra» on 160 lehekülge. Selle on toimetanud Kristina Lepist, kaanekujunduse on TÜ kunstimuuseumi musta kabineti seinamaalingu eeskujul teinud Marja-Liisa Plats. Väljaandja on kirjastus Keropää.

Raamatu esmaesitlus toimub teisipäeval, 13. novembril kell 16.15 TÜ kunstimuuseumis (Ülikooli 18).

Märksõnad

Tagasi üles