Linastub sünge film saamide elust 1930. aastatel

Raimu Hanson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Saami lapsed rivis.
Saami lapsed rivis. Foto: Kaader filmist

Hõimupäevade raames linastub Tartu Elektriteatris (Jakobi 1) vaid korra, täna kell 19 möödunud aasta Euroopa parlamendi filmiauhinna võitnud «Saami veri». Saami päritolu autori Amanda Kernelli film on pälvinud ka Veneetsia festivalil parima debüütfilmi preemia ja Göteborgi festivalil parima Põhjamaade filmi auhinna.

Sünge lugu, mida ei soovitata vaadata noorematel kui 12-aastased, viib vaataja 1930. aastate Rootsi saamide keskele ja valgustab ühtlasi üht häbiväärset aega kõikide Põhjamaade ajaloos.

Elle Marja õpib oma perelt põdrakasvatust ja tavapärast elulaadi, koolis aga kasvatatakse saami lapsi rootslasteks, ehkki tegelikult neid rootslastega võrdselt ei kohelda. Tahtejõuline tüdruk ei soovi kuuluda teisesordiliste ja alavääristatud inimeste hulka ning põgeneb Uppsalasse, et alustada seal uut elu. Oma keele, kultuuri ja ajaloo eest ei saa aga niisama lihtsalt põgeneda.

Filmi tutvustuses on öeldud, et auhinnatud linateose menule aitavad kaasa kindlasti eheda, põhjapõdrakasvatajate perest pärit peaosalise Lene Cecilia Sparroki näitlejatöö ning operaatorite Sophia Olssoni ja Petrus Sjöviki kaunid salvestised.

Filmis kõneldakse rootsi ja saami keeles, lisatud on eestikeelsed subtiitrid.

«Saami veri» linastub hõimupäevade programmis. Hõimupäeva tähistatakse riikliku tähtpäevana 20. oktoobril, kuu kolmandal laupäeval. MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldab sel puhul soome-ugri rahvaid tutvustava kultuurifestivali, mille üritusi jagub ka oktoobri teistesse päevadesse.

Tagasi üles