E, 27.03.2023

Galerii. Volk ja Dvin jätsid veel kaks jälge

Rannar Raba
, peatoimetaja
Galerii. Volk ja Dvin jätsid veel kaks jälge
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1

Vaevalt leidub inimest, kes suudaks kokku lugeda kõiki jälgi, mida näitlejad ja lavastajad Peeter Volkonski alias Volk ning Andres Dvinjaninov alias Dvin on läbi paljude aastate Tartu ja Eesti kultuuriellu jätnud. Nüüd on kummagi mehe pronksist jalajäljed leidnud koha ka Tasku kaubanduskeskuse juures kõnniteel lookleval Tartu Teerajajate alleel.

Punane vaip tõsteti Volkonski ja Dvinjaninovi jalajälgedelt kolmapäeva pärastlõunal mitmekümne tartlase aplausi saatel. «Need jäljed on siia jätnud kultuuriinimesed, mis muu hulgas räägib selle poolt, et Tartu liigub kindlal sammul 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli poole. Ütlen teerajajatele aitäh: meil on soe tunne, et olete just siin, Tartus, teinud suuri tegusid ja et me oleme saanud neid tegusid nautida,» ütles linnapea Urmas Klaas avamisele eelnenud pöördumises.

Peeter Volkonski uuris oma tänukõne sissejuhatuseks, kas tseremooniat muusikaliselt ilmestama tulnud Tartu Saksikoori pillimehed võisid tulla selle peale, et õppida selgeks ansambli The Beatles kuulsaks mängitud lugu «When I`m Sixty-Four». «Miks? Sest see on üldse ainus lugu, mis täna mängida kõlbab,» sõnas ta resoluutselt ning pälvis pealtvaatajatelt teise tervitusaplausi. Põhjusega, sest tähistab ju Volkonski just täna 64. sünnipäeva.

Andres Dvinjaninov märkis, et temal on põhjust öelda mõttes aitäh oma emale, kes suunas teda sõna otseses mõttes sellele rajale, kus ta praegu seisab. «Teist nii õiget pronksist jalajälgede kohta, kui see siin, ei saa minu jaoks olemas olla. Need jäljed tähistavad minu kooliteed. Just siit samast käisin ma omal ajal 11 aastat jutti Karlova kooli ja Pärna tänaval asunud kodu vahet edasi-tagasi, edasi-tagasi, edasi-tagasi. Mul on erakordselt hea meel, et heade mõtete linna üks headest mõtetest – selline allee – on rajatud just minu kooliteele, justkui ootamaks mind.»

Teist nii õiget pronksist jalajälgede kohta, kui see siin, ei saa minu jaoks olemas olla.

Juuli alguses said tartlased Tasku keskuse kodulehel ja keskuse infoletis pakkuda kandaate, kelle jäljed tuleks sel aastal Teerajajate alleele talletada. Sama kuu keskpaigas kogunenud žürii valis 34 kandidaadi seast välja ühe teerajaja – Peeter Volkonski. Ühtlasi märkis žürii veel kuut kandidaati, kelle seast Tartu Postimehe veebilehel ning Tasku keskuse kodulehel korraldatud rahvahääletusel tõusis esile Andres Dvinjaninov. Peale tema olid avalikule hääletusele seatud sportlane ja kahekordne maailmameister epeevehklemises Julia Beljajeva, kirjanik ja semiootik Valdur Mikita, klubi Tartu Maraton juht Indrek Kelk, mitme restorani asutaja, omanik ja peakokk Joel Ostrat ning kirjanik ja luuletaja Kristiina Ehin.

Pronksist jalajälgedega Tasku keskuse kõrval kulgeval Teerajajate alleel tunnustatakse inimesi, kes on saatnud korda silmapaistva teo või andnud märkimisväärse panuse Tartu linna või maakonna arenemisse.

Teerajajate allee sai alguse Tasku keskust pidava aktsiaseltsi Estiko eestvõttel 2010. aastal. Sealt alates on igal aastal kõnniteesse kinnitatud paari uue silmapaistva tartlase jäljed.

Varem on Teerajajate alleelel kõnniteesse talletatud 22 tuntud inimese pronksised jalajäljed.

2010 – Tartu Vaim, Andres Metspalu, Herta Elviste, Hannes Kaljujärv

2011 – Andrei Sõritsa, Jaan Kirsipuu, Tiiu Sild, Hillar Palamets

2012 – Tanel Laisaar ja Marget Savisaar, Tiia Toomet

2013 – Rutt Hinrikus, Mart Noorma

2014 – Ülo Niinemets, Sirje Eomõis, Evald Rooma

2015 – Joel Luhamets, Aivar Tommingas

2016 – Mika Keränen, Rasmus Mägi

2017 – Janika Mölder, Mati Karmin

Märksõnad
Tagasi üles