Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Koolides hakkavad ajud ragisema

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Raatuse gümnaasiumi 2.a klassi tüdrukud Linda Maria Saar (ees), Hanna Kaldmaa (tagant vasakult), Eva-Lota Kirsh ja Liana Lass on valmis «Mõtteragina» küsimustega päid murdma.
Raatuse gümnaasiumi 2.a klassi tüdrukud Linda Maria Saar (ees), Hanna Kaldmaa (tagant vasakult), Eva-Lota Kirsh ja Liana Lass on valmis «Mõtteragina» küsimustega päid murdma. Foto: Margus Ansu

Raatuse gümnaasiumi 2.a klassi lapsed nägid eelmisel aastal, et nende õpetaja Merike Kärner käis aeg-ajalt ära, ja ootasid kannatamatult teise klassi jõudmist, et temaga koos «Mõtteragina» võistlusele minna.

Esimeses klassis on lapsed alles üsna eksinud ja kõik on neile uus, teise klassi lapsed on aga juba päris nutikad ja teavad maailma asjadest üht-teist. Olümpiaadidele saavad nad minna alles kolmandast klassist.

Just selleks, et ka neil 8-9-aastastel mudilastel oleks oma võistlus, kus teadmisi näidata, panid Raatuse gümnaasiumi algklasside õpetajad mõni aasta tagasi pead kokku ja tegid mälumänguturniiri «Mõtteragin», sellel saavad osaleda vaid teise klassi õpilased.

Kaks vooru

Juba kaks korda peetud «Mõtteragin» on laste seas nii popp, et sel aastal tehti kaks suurt muudatust. Esiteks võib igast osalevast koolist võistelda kaks võistkonda ning teiseks tuleb kõigepealt veebipõhine esimene voor.

Esimest korda kutsuti osalema ka maakonna koolid. Võistluse peakorraldaja, Raatuse gümnaasiumi õpetaja Tiina Vink rääkis, et sealt oodati palju suuremat huvi, sest õppeasutusi ju jätkub, kuid soovi avaldas vaid kaks kooli, Puhja ja Nõo.

Eelmistel aastatel võis ühes võistkonnas olla kuni viis last, kuid õpetajate palvel on seda arvu puht praktilistel põhjustel vähendatud – viis last ja õpetaja lihtsalt ei mahu võistlusele sõites ühte autosse ära.

Esimene voor on küll internetis, aga teiseks vooruks jaanuaris tullakse taas kord kokku Raatuse gümnaasiumi aulasse, kus mäng käib «Kuldvillaku» põhimõttel ja vastajate järjekord loositakse.

Võistkond valib teema, milles tunneb end kõige tugevamana, ja vastab suuliselt, teised kirjutavad oma vastuse paberile.

Tüdrukute ülemvõim

Võistluse küsimused on kümnel teemal, väga tähtsad on näiteks teadmised nii kirjandusest kui päevakajalistest sündmustest. Vingi sõnul on selle eesmärgiks panna lapsed nii kodus kui koolis sellistest asjadest rääkima ja nende üle mõtlema.

Eelmisel aastal kontrolliti tähelepanu näiteks küsimusega, mis oli Tartu raeplatsil advendiajal sellist, mida mitte kusagil mujal maailmas ei olnud, või paluti lastel nimetada viis ala, mis lõppevad sõnaga pall.

Merike Kärner rääkis, et tema klassist on kooli võistkondades viis tüdrukut. Välja valiti nad kooli sisevõistlusel ja seekord läks kuidagi nii, et ükski poiss plikadega võistelda ei suutnud.

Ka tüdrukud ise olid kihistades nõus, et ühtegi neist targemat poissi klassis tõepoolest ei ole.

«Mõtteragin»
• 2. klassi õpilastele mõeldud mälumäng.
• Peetakse kolmandat korda.
• Esimene voor internetis on 17. novembril, teine voor, kus selgub võitja, Raatuse gümnaasiumis 26. jaanuaril.
• Eelmisel aastal võitis Miina Härma gümnaasium ja esimesel korral Karlova gümnaasium.
• Osalevad 13 Tartu kooli teised klassid, lisaks võistkonnad Puhja ja Nõo koolist.

Tagasi üles