Tartu teadlaste NIPTIFY uudisesse suhtub Tiia Reimand positiivselt.
«Pea kõikides Põhjamaades on selline riigisisene test olemas,» märkis ta. «Tahan kindlasti lugeda aga ka Tervise-TAKi teadustööde tulemusi ning ootan, et neilt ilmuksid infolehed patsientidele, kus nad selgitaksid lahti, millise metoodikaga nad töötavad ning mida see test annab või ei anna. Meie patsiendid on väga teadlikud ja tahavad iga uue asja kohta kõike täpselt teada.»
Kuidas leida heinakuhjast üles nõel
Kristiina Rull,
naistearst
Eesti Meditsiinilise Sünniregistri andmetel oli Eestis eelmisel aastal 13 675 sünnitust. Kõikidele rasedatele, kes pöörduvad arsti või ämmaemanda visiidile raseduse esimesel trimestril, pakutakse Eestis kõige sagedasemate kromosoomianomaaliate ja raskete arenguanomaaliate avastamiseks sõeluuringut.
See sisaldab ultraheliuuringut koos kuklapiirkonna läbikumavuse mõõtmisega ning vereseerumist kahe hormooni määramist. Lisaks küsitakse andmeid raseda parameetrite ja muude haiguste kohta.
Kui sõeluuringu tulemusega on risk kromosoomianomaaliatele, eelkõige Downi sündroomile kõrgem kui 1:1000, pakutakse rasedale täiendavat ultraheliuuringut ning vajadusel ka invasiivset testi, milleks on proovi võtmine otse looteveest või platsentast. See, invasiivne test annab lõpliku diagnoosi.
Umbes kolmel protsendil rasedaist on sõeltesti tulemus positiivne, ja neile rasedaile pakutaksegi invasiivset testi. Aga sel protseduuril on oma riskid, 0,1-0,2 protsenti rasedustest katkeb.
Annab tuge
NIPT test ehk vereproovi teel võetav geneetiline test võimaldab kromosoomanomaaliate riskihinnangut sõeltestiga võrreldes veelgi täpsustada.
Kui selle testi järel aga selgub, et risk on madal, ei ole rasedal vajadust teha invasiivset testi. Kui NIPT testi tulemus on teatud tasemest kõrgem, pakutakse ka NIPT testi järgselt diagnoosi kinnitamiseks invasiivset meetodit.
Praegu avastatakse esimese trimestri sõeluuringuga 90 kuni 95 protsenti Downi sündroomiga loodetest sünnieelselt. NIPT testi abil avastaksime aga isegi kuni 99,9 protsenti Downi sündroomiga loodetest. See ongi NIPT testi peamine eelis.
Aastaid tagasi võeti looteveeproov kõikidelt rasedailt, kelle vanus oli üle 35 aaasta. Tänapäeval on aga 21 protsenti rasedatest vanuses 35 ja rohkem aastat ning kõigile invasiivset testi teha ei ole mõistlik. Just tänapäevase sõeltesti rakendamine on vähendanud invasiivsete protseduuride hulka – invasiivse uuringu läbib praegu kuni 5 protsenti rasedast.
NIPTi rakendamise eesmärk on niisiis veelgi täpsemalt valida välja just need rasedad, kes invasiivset testi vajavad.
Meie senine kogemus selle testiga on olnud julgustav, aga see maksab! 380 kuni 600 eurot testi kohta käib paljudele rasedatele üle jõu.
Oleme esitanud haigekassale taotluse, et saada rahastust NIPTi teostamiseks neile rasedatele, kellel sõeltestist tulenev risk on tavapärasest suurem, kuna just nende naiste puhul me kaalume, kas teha invasiivne uuring või mitte. Haigekassalt head vastust veel ei ole. Appi on tulnud lastefond.
Head ootused
NIPT testi pakkujaid on meditsiiniturul ligi kümmekond, tegemist on kiirelt areneva valdkonnaga. Tervise-TAK teadlaste poolt välja töötatud NIPTIFY test on üks neist.
Kuna tegemist on äsja turule tulnud testiga, siis me ei saa veel rääkida oma kogemustest.
Kas meie kohalik, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse test on oma tundlikkuselt ja spetsiifilisuselt võrdväärne varasemalt turul olevate teenusepakkujate testidega, me praegu öelda ei oska.
See on ju test, mis otsib nõela heinakuhjast. Et valenegatiivseid ja valepositiivseid juhte on harva, vajab kokkuvõtete tegemine ja võrdlevate andmete esitamine oluliselt pikemat aega ning rohkem testitud rasedaid. Aga me oleme optimistlikud.