Maailmakoristuspäeva meeskond kutsub kõiki prügi kaardistama

Tartu Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maailmakoristuspäev kutsub prügi kaardistama.
Maailmakoristuspäev kutsub prügi kaardistama. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Enne veel, kui 15. septembril alustavad ligi 150 riiki üle maailma Eesti juhtimisel maakera koristamist, on inimesed oodatud appi prügi kaardistama. Selle eesmärk on fikseerida kaardile kõige prügisemad paigad Eesti metsades ja rannikutel.

Maailmakoristuspäeva juhi Eva Truuvergi sõnul on prügi kaardistamine väga tähtis sissejuhatus maailma ajaloo suurimale kodanikualgatusele, mis on saanud alguse Eestist ja mida veidi rohkem kui kuu aja pärast juhitakse siitsamast.

«Kaardistamise eesmärk on luua prügiandmebaas, et näha probleemi ulatust. See on vajalik info teadlastele, kes saavad selle järgi analüüsida ja välja töötada lahendusi, kuidas prügi vähendada. Selleks on kokku pandud eraldi ülemaailmne «Teeme ära!» teadlaste tiim, kes hakkab kogutud andmetega edasi töötama,» rääkis Truuverk. «Meil on suur palve: palun tule aita meil üles leida just need sinu kodukoha lähedal asuvad kõige suuremad prügihunnikud.»

Prügi kaardistada on lihtne. Selleks tuleb alla laadida World Cleanupi mobiilirakendus, kaardista looduses liikudes teele jäävad prügihunnikud, teha rakendusega foto, märkida prügi asukoht ja koostis ning laadida üles.

Eesti koristustiimi juhi Raimo Matvere sõnul saab prügi kaardistamist ühendada näiteks ettevõtete ja asutuste suvepäevadega, koolitus- ja motivatsioonipäevade või meeskonnaüritustega.

«Kaardistamine on väga oluline, sest selle põhjal saame panna paika koristuspäeva plaani – kuhu ja kui palju inimesi koristama saata,» kutsus Raimo Matvere kõiki liituma.

«Samuti on kõik teretulnud tulema 15. septembril välja ja andma oma väärtusliku panuse koristuspäeva õnnestumisse,» lisas Matvere. Tema sõnul plaanitakse Eestis keskenduda peamiselt metsadele, aga ka mererandadele ja järvede-jõgede kallastele.

Kuidas kaardistada prügi?

  • Lae telefoni rakendus World Cleanup ja registreeri end kasutajaks.
  • Ava rakendus, pildista prügihunnik üles, täida vajalikud lahtrid ja lae leitud prügipunkt üles.
  • Korda kaardistamist järgmise hunniku juures.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles