Uue korra kohaselt hakkab linn maksma iga lapse eest pearaha kuni kolmes huviringis osalemise eest, eelisalad tuleb igaühel endal määrata. Aega selleks on oktoobri lõpuni.
Lapse huvialad tuleb kinnitada oktoobris
«Eelmisel aastal edukalt käivitunud veebipõhist osaluse kinnitamise süsteemi on kavas täiendada, et huvitegevusele suunatud raha oleks laste huvidest lähtuvalt võimalikult hästi ära kasutatud ja linnal selge ülevaade,» kommenteeris abilinnapea Tiia Teppan.
Esimesed eelistused
Peamine muudatus võrreldes seni kehtinud korraga seisneb selles, et edaspidi toetab linn pearahaga harrastaja esimese eelistuse saanud huviringi spordi, kultuuri või noorsootöö alal.
Huviringis osalejal tuleb valdkonna sees valida endale eelisala. Nii maksab linn ühe harrastaja eest kõige rohkem kolm pearaha: ühe spordi, ühe kultuuri ja ühe noorsootöö valdkonnas.
«Eesmärk on mitmekesisus – laste tasakaalustatud ja mitmekülgne areng. Samuti annab selline süsteem hea ülevaate harrastajate eelistustest ja teadmise, millesse tuleks linnal tulevikus rohkem panustada. Noorte huvitegevus on olnud Tartu üks prioriteete – pearahasid pole selles valdkonnas kärbitud ka kõige keerulisematel aegadel,» ütles Teppan.
«Eelistuse märkimist mullu ei olnud. Noorsootöös ja kultuuris said kõik toetust, spordis oli linnal noorsportlaste tellimus,» selgitas linna sporditeenistuse juht Veljo Lamp. «Sel aastal tellimust ei ole.»
Lambi sõnul eeldab linn, et lapsevanemad esimesest eelistusest välja jäänud treeningute eest senisest rohkem maksma ei pea. Klubid ei näe veebisüsteemis, kes millise eelistuse on saanud, ja kohtlevad kõiki lapsi võrdselt.
Õiglasem jagamine
«Aktiivsed klubid võivad rahaliselt uue süsteemiga võita, ebaausa mängu võimalused kahanevad,» ütles Lamp, «linn saab raha jagada õiglasemalt ja kvaliteetsemalt.»
Lambi sõnul ei ole ühes valdkonnas mitmes huviringis käijate hulk kuigi suur. Linnavalitsuse andmetel on neid lapsi kümne protsendi ringis.
Et osaluse kinnitamise süsteem veebis on huvitegevuses edukalt toiminud, on linnal kavas laiendada seda järgmisest aastast ka erahuvikoolidele ja laagritele.
Ühingud ja klubid peavad taotlused esitama 1. septembriks, osalejate nimekirjad 1. oktoobriks ning harrastaja või lapsevanem peab osaluse kinnitama 1. novembriks.