HI-viiruse avastaja väisab Tartu Ülikooli

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Robert Charles Gallo.

FOTO: Vikipeedia

Tuleva nädala neljapäeval peab Tartu Ülikooli aulas avaliku loengu dr. Robert Gallo - viroloog ja HI-viiruse üks avastajaid ning esimene inimene, kes tõestas, et HIV põhjustab AIDSi.

Dr Gallo külastab Tartu Ülikooli 28. – 30. septembrini. 29. septembril kell 16 peab külaline aulas avaliku loengu ning kohtub kolleegide ja tudengitega arstiteaduskonnas, vahendas ülikooli pressiesindaja.

Robert Charles Gallo (s 1937) on viroloogina andnud olulise panuse HI-viiruse uuringutesse. Praegu juhib ta Marylandi Ülikooli (USA) arstiteaduskonna juures tegutsevat viroloogia instituuti.

1995. aastal publitseeris Gallo oma avastuse, et looduslike ühendite klass kemokiinid (chemokines) blokeerivad HIV-i ja pärsivad AIDS-i kulgu. Ajakiri Science kuulutas avastuse samal aastal üheks viimase aja olulisimaks teaduslikuks läbimurdeks, mis on viinud uue ravimiteklassi väljaarendamiseni HIV-i raviks.

Aastal 2005 asutas Gallo koos partneritega firma Profectus BioSciences, Inc., mis arendab
välja ja kommertsialiseerib tehnoloogiaid viirushaigustesse, sh HIV-i haigestumuse
ja suremuse vähendamiseks.

2007. aastal eraldas Bill ja Melinda Gates’i Fond Gallole ja tema uurimisrühmale HIV/AIDS preventiivvaktsiini uuringuteks 15 miljoni USA dollari suuruse uurimisraha.

Robert Gallol on tihe tööalane kontakt TÜ viroloogia professori Mart Ustaviga, kellega nad on teinud koostööd HIV-i ravimisel Lõuna-Aafrikas.

Tagasi üles