Narkoäris süüdi mõistetud perekond kaasas marihuaanamüüki ka oma väikesed lapsed
Lisatud narkoärikate salvestatud foto narkootikumidega poseerivast lapsest

Tartu maakohus tunnistas narkootikumidega äritsemises süüdi (vasakult) abikaasad Alberts Burkevicsi ja Izaura Burkevica ning elukaaslased Ivailo Siimani ja Lunda Mitrauska.

FOTO: SILLE ANNUK / PM/SCANPIX BALTICS

Täna mõistis Tartu maakohus narkootikumidega äritsemises süüdi elukaaslased Ivailo Siimani ja Lunda Mitrauska ning abikaasad Alberts Burkevici ja Izaura Burkevica. Kõikidele süüdistatavatele mõistis Tartu maakohus karistuseks aastatepikkuse reaalse vanglakaristuse.

Süüdistuse kohaselt vedasid Läti kodanikest abikaasad Burkevic ja Burkevica 2016. ja 2017. aastal järjepidevalt Lätist Tartusse oma äripartneritele Siimanile ja Mitrauskale  vähemalt 1,5 kilogrammi marihuaanat. Siiman ja Mitrauska hankisid süüdistuse kohaselt veel ligi ühe kilogrammi marihuaanat ning müüsid Tartus narkootikume edasi.

Burkevic ja Burkevica kaasasid narkoärisse ka oma alaealised lapsed. Lõuna ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Jane Pajus selgitas, et mitmel juhul võtsid abikaasad narkootikumide hankima minnes enda lapsed kaasa.

«Süüalused tegid enda perekonna fotoalbumisse pilte, kuidas nende kolmeaastane laps ulatab vanematele suure kotitäie marihuaanat ning saab neilt vastu kupüüre,» lisas Lõuna ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Jane Pajus uurimisel ilmnenud detaile.

Alberts Burkevici ja Izaura Burkevica fotojäädvustus nende kolmeaastasest lapsest, kes poseerib suurte kanepikottidega.

FOTO: Erakogu

Lõuna prefektuuri narkokuritegude talituse juht Kristjan Tommingas kirjeldas, et täna süüdi mõistetud romadele oli narkootikumidega äritsemine elustiil.

«Kilose kanepikoti ja rahaga pildistamiseks poseeriv väikelaps on õõvastav vaatepilt ning selge ohumärk, kuidas end narkokuritegevusega sidunud vanemad võtavad juba eos ära ka lapselt igasuguse võimaluse õigeid väärtusi leida ning seaduskuulekalt oma elus hakkama saada,» ütles Tommingas.

Abiprokurör Pajus selgitas, et Tartus Rahu tänaval elanud Siiman ja Mitrauska on narkootikumide müümise pärast politsei huviorbiidis olnud juba pikki aastaid. «Nad olid Tartus arvestatavad marihuaanamüüjad, kel oli kümneid ja kümneid püsikliente,» märkis abiprokurör. Nimetatud süüasjus leidis tõendamist, et Siiman ja Mitrauska müüsid Tartus marihuaanat 2013. aastast saadik.

Sugulaste sotsiaaltoetused

Tartu maakohus mõistis narkootikumidega äritsemises ja korduvalt juhtimisõiguseta autot juhtinud Alberts Burkevicile kuue aasta pikkuse vanglakaristuse ning tema abikaasale Izaura Burkevicale viie aasta pikkuse vanglakaristuse. Elukaaslased Ivailo Siiman ja Lunda Mitrauska said mõlemad karistuseks viis aastat ja kuus kuud vabadusekaotust.

Kõik süüdistatavad viibivad vahi all eelmise aasta maikuust peale ning jätkavad karistuse kandmist Tartu vanglas. Lisaks vanglakaristusele mõistis kohus süüalustelt välja menetluskulud, mis kõigi peale kokku küünib üle 17 000 euro.

Abiprokurör Jane Pajus oli veidi üllatunud, et kohus hindas süüaluste majanduslikku seisundit raskeks. «Menetluse käigus selgus, et narkootikumidega müümisega teenisid abikaasad Burkevicid 12 000 eurot tulu ning Siiman ja Mitrauska 13 000 eurot tulu,» sõnas Pajus.

Veel ilmnes menetluse käigus, et narkokurjategijate pereliikmete ja sugulaste sotsiaaltoetused liikusid peaasjalikult täies ulatuses marihuaanaga äritsejate pangakontodele.

Kaebavad edasi

Tänase kohtuistungi eel kogunes kohtusaali otsust kuulama 15 süüdistatavate lähedast. Istungi käigus tuli neid ükshaaval kohtusaali juurde. Paarikümne minuti pikkuse istungi lõpuks oli süüaluste lähedasi saalis juba üle kahekümne.

«Viis aastat? Hе реальнo! (pole reaalne - toim)» põrutas kohtuistungi lõppedes saalist üks keskealine naine ning avaldas valjuhäälselt soovi otsus edasi kaevata. Kohtunik Heli Sillaots palus edasikaebamise otsuse vormistada koos süüaluste kaitsjaga ning lisas, et suuline avaldus kohtusaalis ei võrdu edasikaebamise avaldusega.

Pärast istungi lõppu lahkus suur hulk süüaluste lähedasi saalist silmist pisaraid pühkides. Üks neist võttis nõuks ka kohal viibinud teleoperaatori ja fotograafiga pahandada: «Mida te siin pildistate mustlasi? Ega eestlased ju kunagi midagi ei tee, ikka mustlased, jah?»

Abiprokurör Jane Pajus jäi kohtuotsusega rahule: «Ka kohus oli seda meelt, et abikaasad ja elukaaslased olid omavahel võrdväärsed partnerid ning said seega võrdse karistuse.»

Kohtus süüdi mõistetud Alberts Burkevic ja Ivailo Siiman on varem ka kriminaalkorras karistatud. Burkevic mõisteti 2009. aastal Lätis süüdi narkootikumidega hangeldamises. Siiman on varem süüdi mõistetud avaliku korra raskes rikkumises, samuti varavastastes ning õigusemõistmise vastastes kuritegudes.

Tagasi üles