L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Meest kahtlustatakse kainestuskambris kaaslase tapmises

Eili Arula
Facebook
Comments 1

Politsei pidas kinni 63-aastase kainenemisel viibinud mehe, keda seni kogutud andmetele tuginedes on põhjust kahtlustada kambrikaaslase mõrvas.

Reedel, 6. juuli pärastlõunal avastas Tartu arestimaja töötaja, et ühes kainestuskambris lebab pikali 65-aastane joobes mees, kes ei kontakteeru. Kohale kutsutud meedikud püüdsid meest elustada, kuid paraku see tulemust ei andnud ning mees suri. Surma täpne põhjus selgitatakse kohtuarstliku ekspertiisi käigus.

Kainestuskambri turvakaamera salvestise uurimisel selgitati, et esialgsetel andmetel lähenes 63-aastane mees kainestuskambris 65-aastasele lamavale mehele ja kägistas teda, kuni viimane ei suutnud vastupanu osutada. Politsei pidas 63-aastase mehe mõrvas kahtlustatavana kinni ning kohus võttis ta laupäeval Lõuna ringkonnaprokuratuuri taotlusel vahi alla.

Seni kogutud andmetel mehed ei tundnud teineteist ja nad toodi kainenemisele pooletunnise vahega sama päeva lõuna paiku mitme vahejuhtumi tõttu Tartu linnast ja maakonnast. Politseile teadaolevalt ei olnud mehed omavahel tuttavad.

Samuti ei tuvastanud politsei, et meeste vahel oleks kägistamisele eelnenud sõnelus või konflikt. Tartu arestimaja juht Baldur Pilden selgitas, et hukkunu sattus kambrisse esimesena. Pärast kambrisse paigutamist jäi 65-aastane mees kohe magama ning magas ilmselt ka sel hetkel, kui samasse kambrisse toodud 63-aastane mees teda kägistama hakkas.

Ta märkis, et kumbki meestest pole kainestusmajas tihe «külaline», kuid kahtlustatavat on varem kriminaalkorras karistatud.

Pilden sõnas, et rasked isikuvastased kuriteod arestimajas on väga erandlikud. «Kuriteole eelnevalt kontrollis korrapidaja antud kainestuskambrit viimati pool tundi varem ning puudusid igasugused märgid, mis võinuks nii raske kuriteo peatsest aset leidmisest aimu anda,» märkis ta.

Arestimaja juht kinnitas, et kainestatavate ja kinnipeetavate kontrollimiseks arestimajas on ranged reeglid ja neid järgitakse väga täpselt. «Kriminaalmenetlusega paralleelselt viiakse politseis läbi teenistuslik kontroll, mille käigus selgitatakse põhjalikult, kas ja kuidas oleks võimalik arestimajade turvameetmeid veelgi tõhustada nii, et edaspidi selliseid olukordi igal juhul vältida,» ütles ta.

See, et mehed on kainestuskambrites mitmekesi, on arestimajas tavapärane praktika.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Tatjana Tamm esitas laupäeval Tartu maakohtule kuriteos kahtlustatava vahistamiseks taotluse, mille maakohus ka rahuldas. «Kuna arestimaja on rangelt kontrollitud keskkond, siis on teise inimese ründamine ja tapmine sellises keskkonnas väga tavatu. Selleks, et kahtlustatav ei saaks toime panna uut kuritegu, oli vältimatu ta kohtueelse uurimise ajaks vabadusest isoleerida,» ütles Tamm. Ta lisas, et nii kuriteo motiiv kui täpsemad juhtumi asjaolud selgitatakse välja kriminaalmenetluse käigus.

Prokurör selgitas, et kuna kuritegu pandi senistel andmetel toime piinaval viisil, esitati mehele kahtlustus just mõrvas, mitte tapmises. Mõrva eest näeb karistusseadustik ette kaheksa- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistuse.

Kohtueelset menetlust toimetab Lõuna prefektuur Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtimisel.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles