E, 30.01.2023

Uus atlas kajastab uut Eesti haldusjaotust

Raimu Hanson
Uus atlas kajastab uut Eesti haldusjaotust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Regio on kirjastanud Baltimaade teedeatlase ja Eesti teedeatlase, mis koosneb kileümbrisesse pandud kahest trükisest.
Regio on kirjastanud Baltimaade teedeatlase ja Eesti teedeatlase, mis koosneb kileümbrisesse pandud kahest trükisest. Foto: Raimu Hanson

Väikeste ja suuremate ekraanide võidukäigu ajal, mil kõikmõeldavat sõnalist, numbrilist ja pildilist teavet saab silma ette manada iga kell ja igas kohas, ilmub ikka veel trükiseid. Ka neid, mis aitavad liikuda ühest kohast teise. Nende hulka kuuluvad hiljuti ilmunud Balti riikide teedeatlas ja Eesti teedeatlas, mille on kirjastanud Tartus tegutsev Regio.

Uus Eesti teedeatlas on nii uus, et see kajastab Eesti haldusjaotust pärast 2017. aasta haldusreformi. Kaardil on uued haldusüksuste piirid, linna- ja vallavalitsuste ning valla teenuskeskuste asukohad ja kohalike omavalitsuste nimed. Paljude külade muutunud nimed on samuti kaardil.

Kaks trükist kaante vahel

Atlas on mõõtkavas 1 : 100 000, mis tagab kaartide hea loetavuse ja kasutusmugavuse. Suvepuhkuste aegu on kodumaad mööda ringisõitjal uuest teedeatlasest võimalik leida huvitavat teavet ümbruse kohta: trükitud on ligi 5000 vaatamisväärsust märgi, täpsema info, aadressi ja koordinaatidega.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva teema on samuti silmapaistval kohal. Näiteks Eesti iseseisvuse sünniga seotud paigad, kokku ligi 300 kohta, ja selle info on kokku pannud Mart Laar. Lisatud on muinsuskaitseameti seiklusmäng "Eesti 100 aaret".

Teedeatlas on ilmunud läbipaistvast plastist kaante vahel, milles on kaks trükist: ühes on atlase kaardid ning teises reisijuht koos huviväärsuste nimekirja ja kohanimeindeksitega.

Algallikate ja kasutatud materjalide loetelus on kirjas, et viimased andmed on pärit seisuga 1. mai (riigimaanteede nimekiri) ja 17. mai (looduskaitsealade piirid). Lisaks täpsetele teedekaartidele on teedeatlases kõigi maakonnakeskuste linnakaardid, lisaks Narva kaart.

Trükise koostajad on mõelnud ka nutiseadmete kasutajatele. Nimelt on atlasele lisatud Regio teedeäpi uuendus nutitelefonidesse laadimiseks. Kaardirakendus „Eesti teed“ on koostajate sõnul kõige ajakohasem ja pidevalt uuenev Eesti kaart, kus on ka põhjalik info huviväärsuste kohta ja mille aadressiotsing toimib talunime täpsusega. Rakendus töötab ka offline-režiimis.

Baltimaad ühes raamatus

Koostöös Läti suurima kaardikirjastusega Jana Seta on Regio üllitanud albumi mõõtu kõvakaanelise raamatuna Balti riikide atlase. Peale teedekaartide on selles Tallinna, Riia ja Vilniuse ülevaatlikud kaardid ning kaardid 48 suurema linna kohta.

254-leheküljeline atlas on mõõtkavas 1 : 200 000, linnade kaardid 1 : 20 000. Kaartidel on palju teavet vaatamisväärsuste kohta, nii et seegi trükis on suvistel sõitudel lõunanaabrite juurde kasulik kaasa võtta.

Märksõnad
Tagasi üles