T, 28.11.2023

TÜ audoktoriks sai teiste seas Seppo Zetterberg

Raul Sulbi
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Seppo Zetterbergi «Eesti ajaloo» esitlus.
Seppo Zetterbergi «Eesti ajaloo» esitlus. Foto: Mihkel Maripuu

Tartu Ülikooli nõukogu 27. mai istungil valiti ülikooli audoktoriteks Soome ajaloolane Seppo Zetterberg ja arstiteadlane Krister Höckerstedt, USA bioloog Scott Gilbert, Rootsi õigusteadlane Erik Nerep ning Vene psühholoogiaprofessor Vladimir Zintšenko.

Seppo Zetterberg on sündinud 1945. aastal ning on algusest peale huvitunud ja kirjutanud Eesti teemadel, teatas TÜ pressiesindaja.

Oma seni suurima panuse Eesti ajalooteaduse ja Soome-Eesti kultuurisuhete edendajana andis Zetterberg esimese Tallinnas asuva Soome Instituudi juhatajana aastast 1994. Seppo Zetterbeg on mitmete Eestiga seotud ajalookäsitluste ja raamatute autor. Tema silmapaisvaimaks kirjutiseks on kahtlemata 800-leheküljeline «Eesti ajalugu» (2009), mis on pälvinud palju tunnustust nii Soomes kui Eestis. 2006. Aastal valiti Seppo Zetterberg Õpetatud Eesti Seltsi auliikmeks.

Krister Höckstedt on rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud Helsingi ülikooli kirurgia emeriitprofessor, kellel on pikaaegsed teened Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja TÜ autoriteedi tõstmisel arendus- ja teadustegevuse toetamises ning õppetöö moderniseerimises. Seda eeskätt maksa- ja neerusiirdamise juurutamisel ning edasiarendamisel ja kirurgia erialade residentuuriõppe kaasajastamisel vastavalt Euroopas aktsepteeritud nõuetele. Ta on sündinud 1942. aastal. Doktorikraadi kaitses 1979. aastal Helsingi ülikoolis, kus on töötanud dotsendi ja 2002. aastast professorina. Höckstedt on Soome ja Euroopa üks tunnustatumaid maksasiirdamise spetsialiste ning paljude erialaartiklite ja -õpikute autor.

Scott Gilbert on Howard Schneidermani bioloogiaprofessor Swarthmore kolledžis USAs ja tema erialaks on arengugeneetika; embrtioloogia ning bioloogia ajalugu ja kriitika. Prof. Gilbert on juhtinud Integratiivse ja võrdleva bioloogia ühingu arengu- ja rakubioloogia osakonda ja ta on arengubioloogia ühingu hariduskomitee aktiivne liige. Ta on valitud USA AAAS ja St. Petersburgi Naturalistide ühingu liikmeks. Gilbert on paljude raamatute autor ja pärjatud  mitmete mainekate teadusauhindadega. Prof. Gilbert on aastaid külastanud Tartu Ülikooli, lugenud siin arengubioloogia loenguid ning läbi viinud nii teaduslikke kui õppeseminare. Tema panus nii arengubioloogia kui bioloogia teooria(te) ning bioeetika valdkonna intellektuaalse vääriskeskkonna loomisele Tartu Ülikoolis on olnud suur.

Stockholmi Majandusülikooli Rootsi ja rahvusvahelise äriõiguse professor Erik Nerep on sündinud 3.detsembril 1951. aastal. Ta on õppinud õigusteadust Stockholmi ja Lundi ülikoolides, saanud võrdleva õigusteaduse magistrikraadi New Yorgi ülikoolis (1977) ja õigusteaduse doktori kraadi Stockholmi ülikoolis (1982). Alates 1986 aastast on ta Rootsi ja rahvusvahelise äriõiguse professor Stockholmi Majandusülikoolis (Stockholm School of Economics). Professor Nerep on rahvusvaheliselt tunnustatud asjatundja äriõiguse valdkonnas, tema peamisteks uurimisvaldkondadeks on ühinguõigus, lepinguõigus, konkurentsiõigus, finantseerimisõigus, arbitraažiõigus ja rahvusvahelise eraõigus. Ta on avaldanud hulgaliselt teaduspublikatsioone ning esinenud paljudel konverentsidel ettekannetega ülalnimetatud valdkondade probleemide kohta. Erik Nerepil on pikaaegsed teened Tartu Ülikooli õigusteaduskonna teadustegevuse ja doktoriõppe arendamisel ning kogu Eesti õigussüsteemi äriühinguid, krediidiasutusi ning pankrotti käsitleva osa kujundamisel.

Vladimir Zintšenko on sündinud 10. augustil 1931. aastal Harkovis. Ta lõpetas 1953. aastal Moskva Riikliku Ülikooli psühholoogina. 1967. aastal kaitses ta erakordselt noorelt Moskva Ülikoolis doktorikraadi ja sai aasta pärast seda professoriks. 1984. aastal asutas ta ergonoomika kateedri Moskva Riiklikus Raadiotehnika, Elektroonika ja Automaatika Instituudis, mille juhatajaks on ta tänapäevani. 1969. aastal avaldas prof. Zintšenko koos N. Vergilesega raamatu «Visuaalse kujundi tekkimine», mis muutis paljude praeguste Eesti psühholoogide eluteed. Oma toetava tegevuse kaudu pani Zintšenko aluse eksperimentaalse psühholoogia kujunemisele Tartu Ülikoolis. Prof. Zintšenko on kogu maailmas tuntud kui üks kõige väljapaistvamaid kultuurilis-ajaloolise suuna esindajaid psühholoogias. Ta on ajakirja Kultuurilis-ajalooline psühholoogia (Cultural-Historical Psychology) asutaja ja
peatoimetaja. Prof. Zintšenko on juhendanud paljude praeguste Eesti psühholoogide kandidaadi ja/või doktoritöid ning oli heaks rahvusvaheliseks teejuhiks, kes aitas Eesti psühholoogia välja sellest sunnitud isolatsioonist, milles see impeeriumi teaduse raames asus.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles