K, 22.03.2023

Tõnissoni mälestuspäev kutsub inimesi Raadile ja Peetri kirikusse

Aime Jõgi
Tõnissoni mälestuspäev kutsub inimesi Raadile ja Peetri kirikusse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Et Jaan Tõnissoni matmise paika pole teada, avati 2015. aastal talle Raadi kalmistul mälestuskivi.
Et Jaan Tõnissoni matmise paika pole teada, avati 2015. aastal talle Raadi kalmistul mälestuskivi. Foto: Kristjan Teedema

Jaan Tõnissoni selts kutsub kõiki 3. juulil kell 12  Raadi kalmistule Jaan Tõnissoni mälestuskivi juurde, kus kõnelevad EELK Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming, Eesti Üliõpilaste Seltsi esimees Kristjan Silm ja Miina Härma gümnaasiumi direktor Ene Tannberg.

Selle aasta 22. detsembril möödub teatavasti sada viiskümmend aastat Jaan Tõnissoni, kahekordse riigivanema ja riigikogu esimehe, 20. sajandi esimese poole Eesti ühe rahvajuhi, ajalehe Postimees omaniku ja väljaandja, Tartu ülikooli ühistegevuse professori ja Tartu linna aukodaniku sünnist.

Jaan Tõnisson (1868-1941).
Jaan Tõnisson (1868-1941). Foto: Internet

Kuid täna möödub seitsekümmend seitse aastat 1941. aasta 2. juulist. Sel päeval määrati Jaan Tõnissonile, kes oli vangistatud oma kodus ööl vastu 13. detsembrit 1940. aastal, NKVD vägede Balti ringkonna sõjatribunali diviisijuristi Andrian Gorjatšovi eesistumisel kõrgeim karistusmäär – mahalaskmine. Kui Vene vägi 1941. aasta suvel Eestist lahkus, leiti vanglast Jaan Tõnissoni asjadega kohver. 4. juulil Tallinnast Venemaa vangilaagritesse evakueeritud vangide nimekirjast oli Jaan Tõnissoni nimi maha tõmmatud.

Nii need asjaolud kui ka mitu teist põhjust lubavad arvata, et Jaan Tõnissoni ei viidud Eestist ära, vaid ta lasti koos vähemalt kolmeteistkümne teise vangiga 1941. aastal ööl vastu 3. juulit maha. Dokumente selle kohta pole. Teadmata on ka, kus ta  maha lasti ning kus on tema matmispaik.  

Jaan Tõnissoni soov oli puhata kord Tartu Raadi kalmistul, tema enda ostetud perekonna hauaplatsil. Nüüd seisab hauaplatsil vaid Jaan Tõnissoni mälestuseks tema sünnitalust Viljandimaalt Mursilt toodud ja kunstnik Ain Ilvese kujundatud mälestuskivi.

Peetri kirik Tartus.
Peetri kirik Tartus. Foto: MARGUS ANSU / PM/SCANPIX BALTICS

Jaan Tõnissoni seltsi juhatuse esimees Krista Aru ütles, et pärast Raadi kalmistul Jaan Tõnissoni kivi juures kogunemist jätkub Jaan Tõnissoni mälestuspäev kell 13.15  Peetri kirikus ettekannetega. Need on pühendatud Jaan Tõnissonile ning tema sõpradele ja kaasteelistele, Oskar ja Aino Kallasele, Peeter Põllule ja Heinrich Koppelile, kelle kõigi sünnist möödub tänavu ümmargune arv aastaid.

Peetri kirikus kõnelevad Rein Veidemann, Sirje Olesk ja Loone Ots. Ettekanded käsitlevad Eesti kultuuri olemise ja saamise vaatenurgast, Aino ja Oskar Kallase  lugu Soomes ja Eestis ning Peeter Põllu, Oskar Kallase ja Jaan Tõnissoni tegevust Eesti hariduspõllul.

Ettekannetele järgnevad läbirääkimised. Päeva korraldab ja juhib Jaan Tõnissoni selts.

Märksõnad
Tagasi üles