Hullu Teadlase abiline tutvustas lastele jaanipäeva saladusi

Janno Zõbin
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lapsed said koos Hullu Teadlase abilisega katsetada isetehtud tuulikuid Tartu ülikooli muuseumi peamaja ajaloolise toomkiriku tornidel.
Lapsed said koos Hullu Teadlase abilisega katsetada isetehtud tuulikuid Tartu ülikooli muuseumi peamaja ajaloolise toomkiriku tornidel. Foto: Alex Savolainen

Tartu ülikooli muuseumis käinud lastele on tuttav Hull Teadlane, kes suundus sel nädalal reisile seitsme maa ja mere taha. Ikka selleks, et koguda mõtteid uute põnevate katsete jaoks. Täna asendas muuseumis kell 11 alanud eksperimendihommikul teadlast tema assistent, kes tegi lastele selgeks, mida jaanipäev kui iidne püha tähendab ja miks päike inimestele kasulik on.

Lapsed käisid isetehtud tuulikutega tuule kiirust mõõtmas Tartu ülikooli muuseumi peamaja ajaloolise toomkiriku tornidel. Hullu Teadlase assistent seletas, kuidas tuulikud töötavad, miks minnakse jaanilaupäeval tuld tegema ja kui kuum üks korralik lõke on.

Räägiti ka pööripäevast ja jaanipäevast üldiselt. «Seletasime lastele, kuidas ja miks seda päeva sajandeid tagasi tähistati. Üks põhjus oli näiteks see, et tuli ei ei leviks metsadesse,» ütles Tartu ülikooli muuseumi haridusvaldkonna spetsialist Alex Savolainen. «Vanarahvas arvas, et leedotuli ravib haigusi ja õnnistab. Tule äärde minemata jätmine aga toob kaasa haigusi, ikaldust ja tulekahjusid.»

Hull Teadlane on vahva tegelane, kes juba lapsest saati on püüdnud vastuseid leida kõikvõimalikele küsimustele. Ta rändab ringi, uurib erinevaid maid ja kultuure ning teeb ägedaid katseid. Tartu ülikooli muuseumis ajaloolises toomkirikus paikneb Hullu Teadlase kabinet, mis on fantaasiaküllane teemaruum, kus on uudistamist ja katsetamist nii suurtel kui ka väikestel teadussõpradel.

Vanarahvas arvas, et leedotuli ravib haigusi ja õnnistab. Tule äärde minemata jätmine aga toob kaasa haigusi, ikaldust ja tulekahjusid, ütles Tartu ülikooli muuseumi haridusvaldkonna spetsialist Alex Savolainen.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles