Maaülikool sai toidualase õppe- ja teadustöö edendamiseks 2,5 miljonit eurot

Tartu Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti maaülikool
Eesti maaülikool Foto: Sille Annuk / Tartu Postimees

Põllumajandus- ja keskkonnainstituut ning veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut soovivad luua uut teadus- ja õppesuunda, mis hakkaks juhtima toidu (kõrval)saaduste väärindamist ning propageerima nullraiskamise põhimõtteid. 

Ühise rahataotluse Horizont 2020 ERA Chair programmi kiitis Euroopa komisjon heaks. Eraldatav 2,5 miljonit eurot võimaldab luua uue õppetooli ja valida seda juhtima rahvusvaheliselt tunnustatud teadlase.

Õppetool hakkab ühendama kõiki toiduteemasid (liha, piim, teraviljad, taimne toit) eesmärgiga väärindada toorainet täielikult. Õppetooli loovad põllumajandus- ja keskkonnainstituudi poolelt Polli teadmistepõhiste tervise- ja loodustoodete kompetentsikeskus ning veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppetool.

Polli aiandusuuringute keskuse juhataja Piia Pääso sõnul on projekti heakskiitmine suur tunnustus maaülikooli tööle ning nüüd tuleb asuda plaane ellu viima. Esimese asjana on kavas välja kuulutada konkurss õppetooli juhi leidmiseks, et koos temaga uus õppetool üles ehitada. «Otsime tippteadlast,» sõnas Pääso, ja selgitas, et kandidaatidele on päris kõrged nõudmised.

Õppetooli juht asub ametisse 1. jaanuarist 2019. Talle on jäetud suured võimalused õppetooli sisu kujundamisel ja meeskonna loomisel. Muu hulgas on eesmärkideks tehnoloogiate väljatöötamine tooraine täielikuks väärindamiseks nullraiskamise põhimõttel. Samuti toidu (kõrval)saaduste väärindamise tehnoloogiate õppemoodulite väljatöötamine ja lülitamine toiduteaduse magistri- ja doktoriõppekavadesse. Oluline on ka teadustöö ja teadlaste järelkasv ning suve- ja talveülikoolide korraldamine, samuti koostöö meie toidutootjate ja -töötlejatega.

«Kui seni kuulusid loomse toiduga seotud küsimused maaülikoolis veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi kompetentsi ning taimne toit põllumajandus- ja keskkonnainstituudi alla, siis nüüd on oodata senisest veel suuremat taimse ja loomse toidu sünergiat,» leidis toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppetooli hoidja, dotsent Ivi Jõudu. Toidutoorme kasvatamise, töötlemise ja väärindamise tehnoloogiate ning tarbimise ahel saab sellega kaetud, mis ongi biomajandus, mille põhimõtete eest seisab maaülikool.

Programmi käigus luuakse uus ingliskeelne õppemoodul, täiendatakse olemasolevate toiduteaduse õppekavade sisu ja nii kasvab kindlasti kõrgetasemelise teadustöö maht. Jõudu sõnul on võetud siht ka koostöö suurendamisele ettevõtetega.

Pääso lisas omalt poolt, et tehnoloogiad, mis võimaldavad toota võimalikult väheste kõrvalsaadustega, on maailmas uus trend. «Inimtoiduks sobimatuid saadusi tuleb üritada kasutada muul moel. Kas loomasöödana või nt kosmeetikas,» selgitas Pääso. «Näiteks on selgunud, et vaarikaseemneõli on üks parimaid kaitseid UV-kiirguse vastu,» näitlikustas ta.

Eesti maaülikooli projekti «ERA Chair for Food (By-) Products Valorisation Technologies of the Estonian University of Life Sciences (VALORTECH)» rahastati täismahus (2,5 miljonit eurot) Horizont 2020 ERA Chair meetmest ning projekt kestab viis aastat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles