Noored katavad avaturu inetu seina grafitiga

Kavand pardist.

FOTO: Jaagup Susi

Alatest tänasest kuni pühapäevani võib Tartu avaturu taga näha noori askeldamas ja seinu värvimas. Sel juhul ei tasu politseid kutsuda, sest noored pole vandaalid, vaid projekti «Kas meid on näha» elluviijad. 

Projekti «Kas meid on näha» üks eestvedajatest Markus Heidemann ütles, et projekti eesmärk on praegu inetu ja täis kritseldatud sein korraliku pildiga katta. Sotsiaalmeedias algatati ka konkurss, kuhu kõik kunstnikud said saata ideid, mis avaturu seinal olema peaks.

Saadetud kavanditest valiti välja kolm: ühel pildil kujutatakse parti, teisel kajakat ja kolmandal kalu. Iga kavandiga käib kaasas ka oma lugu. 

Pardi ja kajaka kavandi autor on Jaagup Susi. «Malbe part on see tüüp, kes tuleb tartlasele vastu, kui ta läheb jõe äärde. Ta on rahuliku loomuga, prääksub ja loodab saada saia, mis enesele teadmata on talle kahjulik, aga ta naudib seda. Ta esindab neid inimesi, kes lõbustavad teisi enesevaenulikku elu elades. Teda armastatakse. Ühtlasi oleks see part mälestusteos ühele pardipaarile, kes mõni aasta tagasi varese kombel toomemäel puu otsas elas,» jutustas Susi pardist.

Kavand kajakast.

FOTO: Jaagup Susi

Ka kajakast on tal oma arvamus. «Tüütu kajakas on see tegelane, keda varesepeletajad ei hirmuta, kes karjub siis, kui ta parajasti tahab, ja teeb seda alati väga kõvahäälselt. Tartlane kuuleb ja näeb teda kõikjal - kesklinna katuste ümber tiirutamas, Tammelinnas teisi linde terroriseerimas jne. Ta esindab seda inimest, kelle arvamus on üleolev ja ülbe, ning kes oma seisukohta – olgu see siis mõistlik või mitte – kõige kõvema häälega kuulutab. Olgu kui tüütud tahes, ka sellised inimesed rikastavad maailma,» kirjeldas Susi.

Kavandil kalad ja tüdruk.

FOTO: Johanna Mauer

Johanna Mauer on oma kavandi kohta kirjutanud, et see sai inspiratsiooni meie praegusest elust. «Kõigil on kogu aeg kiire ja liigutakse vooludes. Voolud on väga kaasahaaravad. Kuigi mõnikord tekib tunne, et ma ei taha selle vooluga kaasa ujuda. Tahaks ujuda hoopis vastuvoolu. Või seista paigal ja lihtsalt hingata. Aga sageli võib kõrvalt tulla mõjutusi ja hinnanguid sinu käitumisele. See ajab segadusse. Nii me siis elame, kiirustades ja segaduses,» kirjutas ta. 

Pardi ja kajaka kannab avaturu seinale idee autor Jaagup Susi ise, Maueri kavandi teeb seinale Priit Kaare.

Tagasi üles