R, 9.12.2022

Latikakütid põrutavad keelust hoolimata Emajõe kaldasse välja

Kaspar Koort
, reporter
Latikakütid põrutavad keelust hoolimata Emajõe kaldasse välja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Nagu pildilt näha, on Vorbusel otse Emajõe ääres väga romantiline telkida, kuid autod tuleb siiski jätta selleks ette nähtud kohta.
Nagu pildilt näha, on Vorbusel otse Emajõe ääres väga romantiline telkida, kuid autod tuleb siiski jätta selleks ette nähtud kohta. Foto: Keskkonna­inspektsioon

Tartust Vorbuse poole sõites laiub enne Vorbuse asulat paremat kätt suur põld, mille serva, suunaga jõe poole, palistavad paljudest autodest jäänud rööparead. Tegelikult ei tohiks neid isetekkelisi teid seal aga olla, sest saja meetri laiuses Emajõe piiranguvööndis on mootorsõidukitega liikumine keelatud.

Paljud kalastajad ei pea seda piirangut aga millekski ning sõidavad autodega sisuliselt veepiirile välja. Probleem on püsinud juba aastaid ning kuigi keskkonnainspektsioon käib seal rikkujaid pidevalt korrale kutsumas, nentis inspektsiooni Tartumaa büroo juhataja Tanel Türna, et olukord erilisi paranemise märke ei ilmuta.

«Piirkonnast tabatud sõidukeid võib viimastel aastatel lugeda sadades, tänavu on sealt minema saadetud ligi viiskümmend autot,» märkis Türna.

Kuni 1200 eurot

Oma teguviisi vabandavad rikkujad enamasti sellega, et polnud piirangust teadlikud, samuti panevad jõe ääres ees seisvad autod ja üle põllu sõidetud teed kalastajaid arvama, et nii võibki teha. Maaomanik on küll paaril korral paigaldanud teele keelumärgid, kuid keegi on need sealt kiiremas korras eemaldatud.

Ranna või kalda kaitse nõuete rikkumise eest saab karistada rahatrahviga kuni 1200 eurot. Esimese rikkumise korral piirduvad inspektorid üldjuhul hoiatusega ning annavad korralduse auto piiranguvööndist minema viia. Ette on aga tulnud ka korduvaid rikkumisi ning siis järgnevad juba karistused.

Lisaks piiranguvööndi eiramisele on nii mõnelgi otse jõe äärde sõitnul maksmata ka harrastusliku kalapüügiõiguse tasu, hinnanguliselt on selliseid kodanikke umbes kolmkümmend protsenti kontrollitutest.

Probleem on seotud põhiliselt kalastajatega, niisama suvitajad ja grillijad Türna sõnul Vorbuse kandis autodega jõe äärde ei tüki, kuna keset kalastajate horde pole ilmselt kuigi mõnus vorstikesi sussutada. Et koht on niivõrd populaarne, on inspektsioon asunud kohaliku omavalitsuse ehk Tartu linnaga dialoogi, arutamaks võimalust rajada sinna ametlik lõkkekoht ja parkla, kuid kas ja millal see teoks võiks saada, on praegu veel vara öelda.

Piirkonnast tabatud sõidukeid võib viimastel aastatel lugeda sadades, ütles Tanel Türna.

Lisaks Vorbusele on autodega jõe äärde sõitmise probleem terav ka Reku kandis, kus teinekord pannakse autode vahele üles suisa väiksemat sorti telklinnak. Teiste Tartumaa siseveekogude puhul on suuremaks murekohaks Pangodi järve Palumägede poolne kallas, mujal massiliselt kaldale sõitmise probleemi pole.

Rasvased latikad

Kuid mis siis ikkagi kalastajaid nii massiliselt sinna Vorbusele meelitab? Lõuna-Eesti kalastajate klubi juhatusse kuuluv aktiivne kalanaine Lea Saar nentis, et kõige enam ikkagi see, et paigal on suurepärase latikakoha kuulsus ning heal päeval võib sealt välja sikutada märkimisväärseid saake. Teisalt jääb suur maantee üsna lähedale ning nii pääseb hõlpsalt jõele ligi.

«Eks sinna otse kaldale sõitmise taga on ikkagi mugavus,» tõdes Saar. «Tihti tullakse püügile terveks ööks ning siis ei viitsita õngi ning muud kila-kola seljas kohale tassida ja sõidetakse autoga üle põllu. Ning on ka lihtsalt nahaale, kes arvavad, et neile reeglid ei kehti.»

Lea Saar tunnistas, et kuigi kala võib saada Vorbuselt kenasti, ta sinna ise väga ei kipu. «Teatud perioodidel on seal raske leida vaba kohta, kuhu õnge sisse visata. Tung sinna on lihtsalt nii suur,» lausus kalanaine.

Foto: Graafika: Artur Kuus
Märksõnad
Tagasi üles