K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tartu linn jätkab tselluloositehase vaidlust ringkonnakohtus

Facebook
Comments 5
Emajõe ääres kavandatava tselluloositehase vastane toimunud pikett «Emajõe kett»
Emajõe ääres kavandatava tselluloositehase vastane toimunud pikett «Emajõe kett» Foto: Artur Laugamets / Tartu Postimees

Tallinna halduskohus tagastas Tartu linna kaebuse tselluloositehase eriplaneeringu algatamise kohta, sest  kohtu hinnangul puudub Tartu linnal kaebeõigus ning kaebus on ennatlik.

Tartu linnasekretär Jüri Mölder ütles kommentaariks, et selline seisukohavõtt ei olnud üllatav, linn oli selle võimalusega arvestanud, kuid kaebab halduskohtu otsuse edasi ringkonnakohtusse. Ning kui vaja, ka ringkonnakohtu seisukoha riigikohtusse.

Mölder ütles, et tema isiklikul hinnangul on kohus läinud väga mugavat teed ja nagu ka varasemate samasisuliste kaebuste puhul taandanud arutelu sellele, millal on õige aeg kaebuse esitada.

Varasemalt on sama korraldust vaidlustanud ka keskkonnaorganisatsioonid MTÜ Eesti Metsa Abiks ja MTÜ Emajõe Kaitseselts. Mõlemad kaebused on kohus samuti tagastanud läbivaatamatult.

«Praegu ei ole kohus andnud sisulist hinnangut, kas riigi eriplaneeringut algatades on valitsusel midagi valesi läinud,» ütles Mölder.

Tartu linn on oma kaebuses toonud MTÜdega võrreldes uusi argumente, mille osas halduskohtu määruses seisukohta ei ole võetud.

Tartu linn vaidlustas halduskohtus valitsuse korralduse läinud aasta maist, millega otsustati algatada Viljandi ja Tartu maakonnas riigi eriplaneering puidurafineerimistehase ja selle toimimiseks vajaliku taristu kavandamiseks ning eriplaneeringu keskkonnamõju strateegiliseks hindamiseks.

Tartu linn leidis, et tehase asukoha planeerimiseks on valitud vale planeeringu liik ning sisuline tehase asukoha eelvalik tehti juba enne riigi eriplaneeringu algatamist. Linn leidis, et õigusliku aluseta riigi eriplaneeringu läbiviimine sekkub õigustamatult Tartu linna enesekorraldusõigusesse ja tehase rajamisega kaasneb ilmselgelt oluline negatiivne keskkonnamõju, mis avaldub Tartu linnas.

Valitsus tõi oma seisukohtades välja, et riigi eriplaneeringu algatamine ning koostamine ei riku mingil moel linna õigusi, huve ega keskkonda, kuna selle alusel puidurafineerimistehase rajamist, tingimusi ega asukohta veel ei otsustata.

Kohus leidis, et planeeringu algatamine kaebaja õigusi ei riku. Eriplaneeringu algatamisega ei kaasne tingimata eriplaneeringu kehtestamist ja tehase ehitamist. Tartu linnal on võimalik tulevikus vaidlustada eriplaneeringu kehtestamise otsus, kui planeerimisega nii kaugele jõutakse. Tartu linnal puudub õigus nõuda avalikest huvidest lähtuvalt algatatud eriplaneeringu lõpetamist.

Kohus selgitas: «Käesoleval hetkel ei ole võimalik väita, et riigi eriplaneeringu algatamine viiks vältimatult Tartu linna õiguste rikkumiseni. Seadusest tuleneva kaebeõiguse piirangu eesmärk on vältida olukorda, kus hinnang menetluse lõpptulemusele antakse ebapiisava teabe pinnalt.»

Tartu linnapea Urmas Klaas (RE) ütles, et kohus on jätnud oma seisukohavõtus sisulised küsimused kõrvale ning rahvale jääb mulje, et kõik on JOKK. «Nüüd on inimeste pilgud veelgi enam suunatud Stenbocki majale, kas tartlaste sisukoht loeb või lastakse sellest teerulliga üle,» ütles Klaas.

Halduskohtu  võib vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.

Facebook
Comments 5

Märksõnad

Tagasi üles