Tartu krematooriumi direktor Andres Tõnissoo kinnitab, et neil pole kõnealuse juhtumiga vähimatki seost. Ühtlasi rõhutab ta, et kui õnnetuspaigalt meediasse jõudnud kirjeldused tõele vastavad, on tegu räige eetiliste normide, aga võib-olla ka seaduse rikkumisega, milles vähemalt kaudselt kannab kaasvastutust ka see asutus, kes oli lubanud tuhastamist teha.
Ruhja juhtumi kajastuste põhjal näikse olevat selge, et Läti surnuid toimetati ebakorrektsel moel Eestisse, kuid pole veel üheselt selge, millisesse siinsesse tuhastamispaika nad teel olid. Andres Tõnissoo, kas võis olla, et auto sõitis Tartusse?
Kindlasti mitte. Tartu krematooriumil ei ole selle looga vähimatki seost.
Kas Läti inimesi on Tartus tuhastatud? Kui jah, siis millal viimati?
On küll. Meil oli koostöö mitmel pool Lätis tegutseva matusebürooga Paradisus, aga see lõppes kolm-neli aastat tagasi, kui Valmieras valmis krematoorium. Pärast seda pole me lätlastele piiriülest teenust osutanud.
Kuivõrd tõenäoline tundub teile väide, et õnnetusse sattunud auto oli teel mõnda teise Eestis paiknevasse krematooriumisse?
Tundub tõenäoline. Esiteks on sellist praktikat rakendatud varemgi. Teiseks väideti seda kohe avarii järel ajakirjanikele, ja ma ei oska näha ühtegi vettpidavat põhjust, miks see väide pidanuks olema õhust võetud.
Esimesena näidati näpuga Võru krematooriumi peale. Kas see on tõenäoline? Kui hästi te teate oma kolleegide ja konkurentide tegevust?
On räägitud, et Ritusel oli Võru krematooriumiga leping, see muudab nimetatud versiooni tõenäoliseks.