Küllap paljud ei tea, aga just sellel päeval sai Eestis alguse noorte naiste algatusrühm, mis viis mitmete vastakute kohtumisteni arstidega. Saime ise haiget ja kindlasti tegime tohtritele peavalu – aga, nagu usaldas mulle alles hiljuti tuntud staažikas lastearst: teie, noored naised tõitegi nüüdisaegse sünnituse Eestisse kiiremini kohale.
Tegelikult olen elanud viimased aastad teadmisega, et minu poolt ja vastu võitlemised, emotsioonidest laetud koosolekud, ühislaulmised ja käest kinni hoidmised on tehtud. Et enam nagu polekski neid valukohti, kus tingimata just ise peaksin olema ja mitte sammugi tagasi astuma. Aga nüüd?
Jah, nii nagu on nüüdseks muutunud kogu elu Eestis, on muutunud ulmeliselt ka sünnitamine: muutunud loomulikumaks, paremaks, perekeskseks, professionaalsemaks. Siinne sünnitusabi on maailmatasemel, selles pole kahtlust.
Aga millise maailma tase oli sõnum, et Valga ja Põlva haiglas enam sünnitusabi ei saa? Ehkki usun, et kohest sünnitusabi vajavat naist ei jäeta mitte kunagi mitte ühegi olemasoleva haigla ukse taha, oli midagi väga valesti selle paratamatu tõe väljaütlemisega.
Alustati valest otsast – öeldi, mida ei saa – selle asemel, et rõhutada, mida saab ja saab paremini.
Ausalt öeldes ei oleks ma ka ise nõus soojaks köetud suitsusaunas sünnitama – ehkki saun on meil peres olemas ja selline mõte käis aastakümneid tagasi peast läbi. Kindlasti valiksin võimalusel tänapäevase haigla ja professionaalse arstiabi, olgu see või kümnete kilomeetrite kaugusel.
Tulles tagasi loo alguse juurde – ehk oli probleemi lahendamisel esialgu liiga palju tartulikku teadustõrksust ja liiga vähe hoolivat Eestit.
Lõpetuseks pealkirjast: õnneks on Tartu kõigile olemas ja siin on palju, palju Eestit ... nagu ka Tallinna.
Esimene osa ilmus 30. jaanuaril.