Tartu üliõpilased lõid Puhja kirikust 3D mudeli

Tartu Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Puhja kirik.
Puhja kirik. Foto: Küllike Rooväli

Täna võetakse Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) Tartu kolledžis mõttetalgutel kokku koostöö Puhja kiriku ja pastoraadi 3D mudelite loomisel ja rakendamisel

Nüüdisaegsete digiehitustehnoloogiate rakendamine TTÜ Tartu kolledži tudengite poolt võimaldab Lõuna-Eesti kultuuriväärtuste omanikel viia uuele tasemele mälestiste esitluse, restaureerimise, säilitamise ja nendega seotud info kogumise.

«3D mudel loob silla keskaja ja kaasaja vahele,» võttis koostöö kokku muinsuskaitseameti Tartumaa vaneminspektor Inga Raudvassar.

Mudelitest tekitatud pildid ja videod on sobivad eelnevate põlvede poolt loodu tutvustamiseks ka internetis.

TTÜ Tartu kolledži õppejõud Ants Soon hindab kõrgelt ühist ettevõtmist muinsuskaitseametiga. «Meile tundus, et mälestiste säilitamine ja restaureerimine väga paljude väikeprojektide rahasüstide toel on kui lapiteki valmistamine, kus igat lappi mitu korda mõõdetakse ja seadistatakse – parem oleks kasutada ühtset kolmemõõtmelist majamudelit,» ütles Soon.

Varasemalt on tehnikaülikooli Tartu kolledži tudengid teinud 3D mudeli näiteks kolledži enda hoonest, loodut on kasutatud õpitubade läbiviimiseks gümnasistidele. Videona saab näha üliõpilaste tööd Sipsiku lasteaiast, Tartu Tiigi tänav 8 hoone mudelit on aga kasutatud rahvusvahelises SmartEn City projektis, kus mudeldamine andis energiatõhususrehkendustele uue dimensiooni.

Tagasi üles