Barokkorelifond sai loodud ja orelikoogid jõudsid müügile

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Orelikoogi esitlus ja maitsmine Jaani kirikus.
Orelikoogi esitlus ja maitsmine Jaani kirikus. Foto: Aldo Luud

Läinud reedel avati Tartu kultuurkapitali juurde toetuste kogumise fond Jaani kirikusse barokkoreli ehitamiseks. See leidis aset dirigent Paul Mägi meistriklassi lõppkontserdil, mil kirikusaali tagaosas ootasid esimest maitsmist barokkorelikoogi ampsud pikkadel laudadel.

«Barokkorel annab võimaluse mängida ajastutruud muusikat, mis on kirjutatud orelile või koos oreliga esitamiseks,» lausus tulevase oreli patroon dirigent Paul Mägi. Barokkorel elavdab tema meelest Tartu rahvusvahelist kultuurielu ning annab Jaani kirikule erilise tähenduse, kuna teist sellist orelit mujal Eestis ei leidu.

«See pill loob võimaluse tuua Tartusse rahvusvahelisi organiste, vanamuusikafestivale, meistrikursusi ning tõstab Tartu nii Põhjamaade kui ka Euroopa linnade väärtorelite kaardile,» märkis ta.

SA Tartu Jaani Kirik juhatuse esimehe Juhani Jaegeri sõnul on kirik tulevase oreli ehitamiseks raha kogunud ligi kaks aastat.

SA Tartu Jaani Kirik juhatuse esimees Juhani Jaeger (vasakul) ja SA Tartu Kultuurkapital juhataja Kristjan Silm.
SA Tartu Jaani Kirik juhatuse esimees Juhani Jaeger (vasakul) ja SA Tartu Kultuurkapital juhataja Kristjan Silm. Foto: Aldo Luud

«Tartu kultuurkapitali kaasamine kolmanda osalisena fondi vahendeid haldama lisab ühisrahastusele usaldusväärsust ja laiapõhjalisust,» sõnas Juhani Jaeger. Ta nentis, et  lootusrikkad pilgud pööratakse nüüd ka Tartu linnavalitsuse ja kultuuriministeeriumi poole, kes on sihtasutuse Tartu Jaani Kirik asutajad.

Tartu kultuurkapitali juhataja Kristjan Silma sõnul on kultuurkapitali eesmärk toetada kultuurielu rikastamist Tartu linnas ning seeläbi kogu Eestis.

Alates orelifondi asutamise päevast pakuvad Gustavi ja Werneri kohvik uue oreli toetuseks loodud barokkorelikooki, mille autor on Gustav Gastro peakondiiter Õie Pritson.

Meisterkondiiter Õie Pritson.
Meisterkondiiter Õie Pritson. Foto: Aldo Luud

Pritsoni sõnul käib muusika kõhu kaudu ning orelihelisid kuulates võib rääkida ka maitsest. «Loodame, et koogielamus avaldab mõju linnaelanikele ja teistele maiustajatele, et neis tekib soov anda selle ainulaadse kultuuriväärtuse loomisse oma panus,» rääkis ta.

Barokkorelikooki serveeriti esimesena muusikutele ja muusikasõpradele.

Barokkoreli maksumus on ligi 700 000 eurot. Projekti toetamist 100 000 euroga on kinnitanud baltisaksa päritolu metseen. Ülejäänud raha loodetakse koguda kampaaniate ja toetajate abil.

Sümboolselt müüakse ka tulevase oreli vilesid. Ostja nimi jääb uue oreli sisse helisema sajandeiks. Oreli heaks korraldatakse veel heategevuskontserte, millega on juba kogutud pea 20 000 eurot.

Barokkoreli heaks 

Oma panga kontolt orelile raha annetades tuleb saajaks märkida SA Tartu Kultuurkapital.

Selgitusse märkida barokkorel ja annetaja isikukood tulumaksusoodustuse saamiseks. 

SEB Pank arveldusarve nr EE2510 101020 5205 0006

Danske Bank A/S Eesti filiaal arveldusarve nr EE813300 3344 0857 0002

Swedpank arveldusarve nr EE092200 2210 1137 9347 

Uue oreli kavand on eksperdirühma töö tulemusel valmis ja see lähtub Danzigi 18. sajandi oreliehitustraditsioonidest ja sealse orelimeister Andreas Hildebrandti barokkpillidest. Pilli suuruseks tuleb 32 registrit ja selle häälestustemperatsioon järgib barokiajastu eeskujusid.

Tartu Jaani kirikusse soovitakse ajastutruu barokkorel ehitada 2024. aastaks.

Siiski - koogi söömisest barokkoreli sünniks üksi ei piisa. Ikka ka raha on vaja annetada.
Siiski - koogi söömisest barokkoreli sünniks üksi ei piisa. Ikka ka raha on vaja annetada. Foto: Aldo Luud
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles