P, 3.12.2023

Madis Lepajõe: koolivõrku tuleb näha tervikuna

Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu abilinnapea Madis Lepajőe.
Tartu abilinnapea Madis Lepajőe. Foto: PM/SCANPIX BALTICS

Tartu linnavalitsus kaalus põhjalikult Tamme kooli hoolekogu ettepanekut rentida kooli juurde alates järgmisest õppeaastast ajutised moodulklassid. Otsisime ka muid võimalusi, et kooli ruumipuudust leevendada, kuid erinevatel põhjustel need ei sobinud. Esimeste klasside avamine Suur kaar 53 hoone teisel korrusel ei sobinud seetõttu, et samas majas asub pubi, ning FI endine maja Riia 142 ei sobinud eelkõige kauguse tõttu.

Seega jäi linnavalitsusele arutamiseks kaks võimalust: üürida nelja klassikomplekti tarvis viieks aastaks moodulid kogumaksumusega ligi 400 000 eurot või korraldada õppetöö Tamme koolis kahes vahetuses.

Arutelude ja arvutuste tulemusena jõudis linnavalitsus seisukohale, et ei poolda koolile ehitusmoodulite rentimist ja õppetööd tuleb edaspidi korraldada paindlikumalt.

Toon välja olulisemad lähtekohad, miks selline seisukoht sündis.

Tartu linna aastate 2018–2025 arengukava lisas on välja toodud haridusasutuste investeeringute kava, mille järgi renoveeritakse 12 aasta jooksul Tartu põhikoolid. Selles kavas pole ette nähtud ühtki kooli laiendada juurdeehitisega, sest linnas tervikuna koolikohti jätkub, vaid tehakse paremaks koolide olemasolevat õppekeskkonda. Kõigeks linnal raha lihtsalt ei jätku.

Tamme kooli on linn investeerinud viimastel aastatel ligikaudu kolm miljonit eurot. Renoveeritud on hoone fassaad, ujula, klassiruumid, sh tööõpetusklassid, ning tänavu saavad korda aastaid muret teinud küttesüsteem ja ventilatsioon. Tunnustada tuleb kooli enda panust ja hoolekogu aktiivsust. Kuid Tamme kooli hoolekogu peab mõistma, et hädavajalikke investeeringuid ootavad ka teised linna koolimajad.

Tamme koolile moodulite paigaldamine või juurdeehitise rajamine tähendaks kõrvale kaldumist eespool nimetatud kava elluviimisest (st linnavolikogu otsuse täitmisest) ja see ei ole linna kui terviku arengu huvides. Linnavalitsus pidi valima kahe halva valiku vahel: kas täita koolide korrastamise kava (hinnaks teine vahetus mõneski koolis) või rahastada Tamme kooli moodulitega laiendamist.

Mõistame lapsevanemate muret, kellele õppetöö hilisem algus põhjustab probleeme või toob kaasa tavapärase elukorralduse muutusi, kuid õppetöö korraldamine kahes vahetuses ei ole siiski veel maailmalõpp.

Linna koolivõrku tuleb käsitleda tervikuna. Järgmisel õppeaastal remondime Tammelinna naabruses asuva Variku kooli, kuhu mahub õppima nelja paralleelklassi jagu õpilasi. Teada on ka Tartu Erakooli laienemine Lõunakeskuse naabrusse, mis samuti annab piirkonda koolikohti juurde.

Linn kavandab parandada Variku kooli ligipääsetavust, et laste koolitee (sh Tammelinnast) Variku kooli muutuks märgatavalt turvalisemaks. Turvalisuse seisukohast on siinjuures tähtis rõhutada, et ka Tamme kooli õppetöö hommikuse algusaja paindlikumaks muutmise korral on väiksematel lastel hilisemal kellaajal kooliteed läbida turvalisem kui hommikustel tipptundidel. Seega leiab hea tahtmise korral teises vahetuses ka positiivseid külgi.

Mõistame lapsevanemate muret, kellele õppetöö hilisem algus põhjustab probleeme või toob kaasa tavapärase elukorralduse muutusi, kuid õppetöö korraldus kahes vahetuses ei ole siiski veel maailmalõpp. Selles tuleks näha ka võimalusi, näiteks juba mainitud turvalisem koolitee, lapsel on hommikuti korraliku väljapuhkamise võimalus jne.

Ka ei lõpe teise vahetuse koolipäev tunduvalt hiljem kui pikapäevarühmas käivatel hommikustel lastel.

Neile lapsevanematele, kellel töö tõttu või muudel põhjustel on vaja laps tingimata hommikul varem kooli saata, leitakse koostöös kooliga võimalused pakkuda hommikupoolseid pikapäevarühmi ja/või huvitegevust Tammelinna eri kohtades, kus esimeste klasside lapsed saavad täiskasvanute juhendamisel õppida ja sealt tundide alguseks kooli minna.

Täpsemat lapsevanemate teavitamist hommikuste pikapäevarühmade, huvitegevuse või muudes õppetöö korraldust puudutavates küsimustes korraldab Tamme kooli juhtkond. Kui aga on lapsevanemaid, kes soovivad teise vahetuse tõttu loobuda 1. klassi kohast Tamme koolis, on võimalik pöörduda otse haridusosakonna peaspetsialisti Katrin Parve poole (tel 736 1422, e-post: katrin.parv@raad.tartu.ee) sobivama koolikoha leidmiseks mõnes teises Tartu koolis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles