:format(webp)/nginx/o/2018/04/12/7775787t1h0bb6.jpg)
Eesti lennuakadeemia, toonase nimega Tartu lennukolledž sai alguse 25 aastat tagasi. Seniste lõpetajate hulgas on kõige värvikama teenistuskäiguga Rannel Gutmann, kes lõpetas talvel 1999 esimeste kopteripilootide hulgas. Enne kolledžisse tulekut oli ta punkar, praeguseks aga töötanud Soomes ja Taanis, Kataris ja Liibüas, Trinidadis ja Tobagos ning on mullu kevadest Katari emiiri õhujõududes.
Gutmannist ning mitmest ta koolivennast ja -õest on juttu raamatu «Ühisel jõul kõrguste poole» viimases peatükis.
:format(webp)/nginx/o/2018/04/12/7775795t1hc664.jpg)
Sellele eelneb põhjalik ülevaade Reola külas Tartu lähedal alguses pikalt hoogu võtnud ja hiljem kõrge lennuga õppeasutusest, mis moodustati vabariigi valitsuse määrusega 13. aprillil 1993 teede- ja sideministeeriumi alluvuses. 26. juunil 2008 sai kolledžist akadeemia.
196-leheküljelise raamatu autor Paavo Kangur on koostöös Marii Kangruga salvestanud trükisõnana fotorohketele lehekülgedele meenutusi Eesti rahvusliku lennundushariduse taasrajamisest. Esimesed suurte tegude tegijad olid 1990. aastate alguses pommituslennuki piloot Otto Taur, hävituslennuki piloot Teo Krüüner ning Aerofloti piloodid Rein Porro ja Mati Sõrmus.
Raamatus on tsiteeritud ka meteoroloog Milvi Jürissaart. Ta märgib muu hulgas, et lennundushariduse andmine Eestis ja just Tartus oli Otto Tauri ammune unistus. See täituski 1990. aastal, kui Nõos avati lennuklass.
Kolm rektorit
Tartu lennukolledži esimene rektor Villu Mikita tuli Eesti põllumajandusülikooli rektori Olev Saveli soovitusel. «Mais 1993 andsin kandideerimislubaduse,» meenutab Mikita. «Juunis oli konkurss ja võitsin selle. Kandidaate oli vähemalt neli.»
Raamatus on juttu rakenduskõrgkoolile ruumide otsimise ja rahastamise raskustest ja õnnestumistest, uue õppehoone projekteerimisest ning ehitamise keerdkäikudest, erialade lisandumisest ja õppimisest-õpetamisest, ka legendaarsetest õppejõududest.
Aastal 2004 valiti Villu Mikita tagasi kolmandaks ametiajaks, aga suvel 2009 leidis lennuakadeemia valimiskogu, et uueks rektoriks sobib Jaan Tamm. Viis aastat hiljem valiti haridus- ja teadusministeeriumi konkursil uueks rektoriks akadeemia vilistlane Jaanus Jakimenko, kes on selles ametis praegugi.
Raamatu «Ühisel jõul kõrguste poole» esitlus on täna, 12. aprillil Dorpati konverentsikeskuses peetaval iga-aastasel lennundusseminaril. Seekord on fookuses väga aktuaalne teema ehk kaugjuhitavate õhusõidukite, sh droonide tulevik militaar- ja tsiviillennunduses.
Seminar aastapäeval
Seminar on tavalisest pidulikum ja lausa kahepäevane, sest tähistatakse Eesti lennuakadeemia 25. aastapäeva. Sama aastapäeva tähistamise hulka on kavandatud ka aasta lennundusauhinna Kotkas üleandmine, millega tunnustatakse mullust kõige olulisemat lennundustegu Eestis.
Teine seminaripäev toimub lennuakadeemia õppehoones ning on sisustatud ettevõtete tegevuse ja toodete tutvustamisega.