K, 6.12.2023

Kuno Tammearu: ennetame õnnetusi, päästame inimelusid ja vara, igaühe abil

Kuno Tammearu
, päästeameti peadirektor
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Päästeameti juht Kuno Tammearu.
Päästeameti juht Kuno Tammearu. Foto: Mailiis Ollino

Venemaal Kemerovo linnas puhkes 25. märtsil kaubanduskeskuses põleng, milles hukkus üle 60 inimese. Minu käest on pärast seda korduvalt küsitud: kas selline asi on Eestis võimalik? Ma loodan, et ei ole.

Kemerovo kaubanduskeskuse põleng ei tohi korduda kuskil, seda enam ei tohi midagi sellist juhtuda Eestis. Just kaupmeestel on võimalik seista selle eest, et Eestis ei jääks ükski inimene evakuatsiooniukse ette laotud kaubakastide pärast tulelõksu või et alarm ei hakka tööle, kuna hoolduse pealt sai veidi kokku hoitud. 

Eestis on kehtestatud nõuded, mille järgimine aitab õnnetusi ennetada, olgu need siis enesekontrolli aruanded, ehituslikud nõuded või tuleohutusseadeldiste nõue. Need nõuded ei ole mõeldud täitmiseks päästeameti pärast, vaid selleks, et kaubanduskeskuses oleks inimestel turvaline, julge ja hea olla. 

Olukorda võib võrrelda koolis õppimisega – kas koolis õpitakse õpetaja või iseenda pärast? Ostjad on kaupmehe külalised, kelle eest ta peab igakülgselt hoolt kandma. Inimesed, kes tulevad suuremasse või väiksemasse kaubanduskeskusse, peavad sealt ka lahkuma tervelt ja õnnelikult. Nad on kaupmeeste kätte usaldanud nii enda kui ka oma laste elu ja tervise. 

Sellepärast tuleb kaubanduskeskuste poodide, kinode, mängunurkade jne töötajatega rääkida ning selgitada neile, miks on oluline teada, kuidas käib evakuatsioon, või miks ei tohi hoida kaubakaste uste ees. Ja veel tähtsam on seda kõike neilt nõuda. 

Kummalisel kombel tõstavad kliendid häält, kui kassas selgub, et suitsuvorstile ei kehtigi enam soodushind, aga lähevad rahulikult mööda evakuatsiooniuksest, mille ette on kuhjatud kaubakastid.

Inimestel on komme asju eeldada. Eeldatakse, et asjad toimivad, et poe mängunurgas lapsi jälgiv neiu oskab anda esmaabi või teab, kuidas ja millal peaks lapsed keskusest evakueerima. Lisaks on levinud mõtlemine «Eestis see küll juhtuda ei saa ja minuga seda kindlasti kunagi ei juhtu».

Kummalisel kombel tõstavad kliendid häält, kui kassas selgub, et suitsuvorstile ei kehtigi enam soodushind, aga lähevad rahulikult mööda evakuatsiooniuksest, mille ette on kuhjatud kaubakastid.

Head kliendid, olge nõudlikud ja tähelepanelikud. Tundke huvi, kus on keskuses evakuatsiooniuksed. Kui alarm on hakanud tööle, siis lõpetage ostmine ja lahkuge hoonest. Homme saab ka poodi minna, aga ainult siis, kui olete elus. Jätke meelde: kuulen alarmi, lähen välja. Alati.

Kui tuleohutusteemast räägitakse, kui tuleohutusseadmed on hooldatud ja töökorras, kui evakuatsiooniteed on vabad ja nii töötajad kui ka ostjad teavad, kuidas käituda, siis on tõenäosus, et midagi Kemerovo õnnetuse sarnast Eestis juhtub, väga väike. Õnnetus on sel juhul varakult avastatud, inimesed majast päästetud ja päästjad saavad kiiresti alustada oma tööd, päästmist. Õnnetust pole võimalik päästmisega ära hoida.

Ennetame õnnetusi, päästame inimelusid ja vara, igaühe abil.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles