K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Viis Vaud käis talgutel nagu üks mees

Vilja Kohler
, reporter
Facebook
Comments
Aktiivseim talguperekond Andreas (aasta ja pea kaks kuud), Kerttu (3), Evelin (10) ning nende ema Aive ja isa Andrus Vau koristasid heakorratalgute ajal tühermaad Riia mäel.
Aktiivseim talguperekond Andreas (aasta ja pea kaks kuud), Kerttu (3), Evelin (10) ning nende ema Aive ja isa Andrus Vau koristasid heakorratalgute ajal tühermaad Riia mäel. Foto: Margus Ansu

Tartu kevadisel suurpuhastusel tegi tänavu käe prügiseks sadu inimesi. Nende hulgas lõi kaasa ka viieliikmeline perekond Vau, kes saab aktiivseima talgupere auhinna.


«Panin alguses talgutele kirja enda ja vanema tütre,» rääkis pereisa Andrus Vau. «Aga siis ütles abikaasa, et tema tuleb kah ikka kaasa ning ega siis kaht väiksemat lastki kõlvanud koju jätta.»

Veski tänavas elavad Andreas (aasta ja pea kaks kuud), Kerttu (3), Evelin (10) ning nende ema Aive ja isa Andrus Vau on juba vanad talgulised, tänavu rookisid nad Tartut puhtaks neljandat korda.

Kõik pered kevadistel heakorratalgutel ei käi. Miks teeb seda järjepidevalt perekond Vau? «Kuidas siis teisiti, Tartu on ju meie kodulinn, miks mitte ise kah käed külge panna,» imestas Andrus Vau selle küsimuse peale ja lisas naerdes, et eks ta on omamoodi kolkapatrioot.

Kõik olid tublid

Perekond Vau koristas tänavu Riia tänaval endise tekstiilivabriku Areng tühermaad. Tööd jätkus, sest sinna oli ikka üht ja teist kogunenud. Pere väikestest talgulistest rääkides ütles isa, et lapsed tulevad sellisele ettevõtmisele hea meelega kaasa. «Nad teavad, et pärast tööd antakse ju limonaadi,» naeris ta. «Kui präänik on olemas, pole piitsa tarviski.»

Sel aastal 14. korda peetud heakorratalgutel rookis 25. aprillist 8. maini ülikoolilinna rämpsust puhtaks 858 inimest. Neile lisandub veel 25 tublit tegijat, sest MTÜ Auh soovib Tartu koduta loomade varjupaigale lähiajal ka teist korda appi minna.

«Kõik talgulised olid väga tublid, suur aitäh neile,» kiitis Tartu linnavalitsuse haljastus- puhastusteenistuse juhataja Madis Tammeorg vabatahtlikke tegijaid. Talgulisi tööriistade ja väikse kehakinnitusega varustanud Tammeorule jäi tänavu eriti silma Vene lütseumi 5. klass ja nende õpetaja Natalja Sazonova.

«Natalja on fantastiline õpetaja,» ütles Tammeorg. «Ta käis oma eelmise klassiga viis aastat talgutel. Kevadel lõpetasid need noored põhikooli ning nüüd tõi Natalja talgutele järgmise põlvkonna, oma uue klassi.»
Vene lütseumi 5. klassi tüdrukud ja poisid rookisid rämpsust puhtaks Mõisavahe 69 juurde jääva jäätmaa tee ääred. Tööd oli seal kõvasti.

Prügine Hiinalinn

Talguliste kõige raskem töökoht oli Lääne tänavas Hiina­lin­nas. «No sinna on aastakümnetega seda rämpsu kogunenud nii et küll saab,» märkis Tammeorg. «Lisaks on seal soine pinnas, kust polnud kerge kogu see kraam välja tassida.» Selle raske, aga väga tänuväärse töö tegid ära Jehoova tunnistajate Tartu koguduse liikmed.

Sel kevadel tegid talgulised puhtaks 57 prügist kohta. Olmeprügi kogunes 213 m³, lehti 76 m³ ja oksi 171 m³. Oksi kogunes nii palju selle pärast, et talgute ajal tehti võsast lagedaks üks plats Ropka tee pikenduse juures, kuhu räpakollidest tartlased igal aastal salaja oma prügi veavad.

Võsast sai puhtaks ka Ihastes Lõkketule tänava äärne jupike ning Kalevi tänavas asuva loomemajanduskeskuse taha jääv org.

Heakorratalgute korraldamiseks kulus ligi 5100 eurot, mis teeb vanas rahas oma 80 000 krooni.

Tublid talgulised
• Suurim hulk talgulisi: 79 inimest, kolm koristatud kohta, Jehoova tunnistajate Tartu kogudus.
•    Suurim prügikogus inimese kohta: 5 talgulist, 2,8 m³ rämpsu inimese kohta, Isamaa ja Res Publica Liit.
•    Järjepidevuse auhind: 14 heakorratalgut, JCI Eesti Noorte Kommertskoda ja Toomemäe koda.
•    Aktiivseim talgupere: perekond Vau.
•    Suurim koristatud prügikogus: 36 m³ , Tartu Akadeemiline Meeskoor.
Allikas: Tartu linnavalitsus

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles