Skip to footer
Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Seitse naist loovad oma keha ja häälega lugusid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hetk lavastuse «Sinine» läbimängust Karlova teatris. Täna on kontroll- ja laupäeval esietendus.

Pühapäeval esietendub Karlova teatris Kalli Pikase tantsulavastus «Sinine», mille alapealkiri «Seitse sinist sinu silmis» vihjab seitsmele esitajale ja loojale, kes tulevad vaatajate ette, aga ka seitsmendale teosele värvide nimetusi kandvas tantsulavastuste sarjas.

«Aasta tagasi, kui lavateose idee hakkas täpsemalt kujunema, otsustasin sellel korral laval muusikainstrumentidena kasutada kastitrumme ja tantsijate enda hääli,» rääkis Pikas. «Esimest korda värvinimedega lavastuste sarjas otsustasin ma lasta protsessil senisest enam ise kulgeda. Nii hakkas sinine ennast looma kehadel, pilli mängides, hääles ja ka lõuendil.»

Isiklikud lood

Lavastuse teemaks sai Pikase sõnul kommunikatsioon mõistuse ja südame vahel ning selle väljendajaks ja vahendajaks kõri. «Igal esinejal koorus välja isiklik lugu, mida oma keha ja häälega luua ja jutustada,» lisas ta.

Etenduse esitajate ning video- ja valguskunstniku Madis Nurmsi ühises loometöös valminud valdkondadevaheline lavateos annab Pikase arvates publikule võimaluse kogeda ja nautida koos­­mõju, mis tekib liikumisest ja kõigest muust nähtavast ning elavas esituses tekitatud helidest.

50-minutilises etenduses on publiku ees Kalli Pikase kõrval Helen Kirsi, kes on ühtlasi muusikaline kujundaja, Erika Tamm, Anna Kõivistik, Hanna Eliisa Madilainen, Signe Tammekunn ja Triinu Heinsoo.

Trupi liikmed on lavastust ette valmistades maalinud. Pilte saab vaadata Karlova teatris. Lavastaja enda pildilisest loomingust oli koondatud tänavu kolmeks kuuks Vanemuise suurde majja näitus.

«Sinise» lavastaja Kalli Pikas (35) on ka lavastuse idee ja koreograafia autor.

Maali- ja tantsukunsti teener Kalli Pikas on lõpetanud 2005 Tartu kõrgema kunstikooli maali ja maalingute restaureerimise erialal ning omandas 2012 Viljandi kultuuriakadeemias tantsukunsti erialal koreograafi ja tantsuõpetaja kutse. Tema tantsuhariduse algus möödus Ida tantsukoolis ning Vanemuise tantsu- ja balletikoolis.

Ta elab Setomaa valla Kahkva külas ning käib vabakutselise tantsija ja koreograafina, aga ka tantsupedagoogina kodunt kaugemal tööl. Nii näiteks on tal Räpinas tantsuseltsing naistele, kel vanust 50 ja rohkem aastaid. Nädalas vähemalt korra käib ta Tartus.

Lavastuse «Sinine» osalejad on tantsu harrastanud lühemat või pikemat aega. «Näiteks muusik Helen Kirsi ei ole üldse tantsu teinud, aga lavastuses me tantsime ja teeme muusikat kõik,» ütles lavastaja. «See on eneseületamine!»

Kalli Pikas on osalenud ka Vanemuise lavastustes. Seni viimane tähelepanuväärseim roll oli ooperis «Carmen», kus ta esitas suure flamenkosoolo. Kahe viimase hooaja etendustes ta ei osalenud, sest tulekul oli teine laps. Praegu on Anna-Kalli nelja-aastane ning Õnne-Pai aasta ja nelja kuune.

Pikase maalidel nimesid ei ole. Autor on seni valinud lihtsalt ühe värvitooni ja tonaalsustega mängides jõudnud abstraktse lahenduse või monokroomse naisfiguurini. Viimaste aastate maalid on muutunud kirevamaks.

Tema tantsuetenduste sarja lavastuste pealkirjadeks on värvid. 

Pealkirjadeks värvid

Kõige esimene ja ühtlasi kõige lühem töö sai pooleldi juhuslikult pealkirjaks «Roosa». Järgmiste nimetamine käis teadlikult: «Valge», «Must», «Punane», «Roheline» ja «Kollane». Võimalik, et nüüd esietenduvale «Sinisele» järgneb «Oranž».

Kaks hästi erilist on «Punane», mis valmis diplomilavastusena juhendaja Raido Mägi käe all koreograafi kutse saamiseks aastal 2012, ning «Kollane», mis tõi Kalli Pikasele 2017. aasta Eesti teatri aastaauhindade tantsuauhinna saamiseks nomineerimise. 

«Sinise» esietendus on Karlova teatris (Tähe 66) 8. aprillil kell 17. Järgmised etendused on 15. aprillil kell 17 sealsamas ja 28. aprillil kell 19 Viljandi Lennukitehases.

Kollane from Pille Kannimäe on Vimeo.

Kommentaarid
Tagasi üles