Galerii. Olümpiamängude näituse avamisel tutvustati hinnalist hokilitrit ja Saskia Alusalu vormi

17. märtsi keskpäeval avati Eesti spordi- ja olümpiamuuseumis näitus hiljuti lõppenud olümpiast. Kogusse on kuraatori Rait Männiku abiga jõudnud nii Eesti olümpiatähe Saskia Arusalu võistlusvorm, aga ka hokilitter, mida pidas muuseumi arendusjuht Toomas Koitmäe hindamatuks.

Näitus õnnestus Koitmäe sõnutsi kiirelt kokku panna. «Kuraator võttis delegatsiooni liikmetega enne mänge ühendust ja ütles, et võtke kõik, mis põnev ja huvitav, Lõuna-Koreast kaasa. Seetõttu ongi meil õnnestunud väga põnevaid esemeid saada. Näiteks leht sportlaste mobiilinumbritega kohapeal, mille küljes on isegi sama teip, millega ta ukse peal rippus,» rääkis Koitmäe. Kuigi esemete transpordiga muuseumisse oli üksjagu sekeldusi, jõudsid kõik eksponaadid lõpuks kenasti kohale.

Põnevamatest esemetest tõi Koitmäe välja näiteks hokilitri meeste jäähokifinaalist, millel on ka nii Saksamaa meeskonna kui Venemaalt pärit olümpiasportlaste võistkondade kaptenite autogrammid peal. «Ma ei taha ega julgegi selle litri hinda pakkuda. Tegemist on kahtlemata hindamatu rariteediga,» sõnas Koitmäe.  Muuseumis saab vaadata ka ainsa olümpiakülas töötanud eestlasest vabatahtliku esemeid. «Eksponaatide hulgas on muidugi ka tõrvik ja olümpiakülas kasutamiseks mõeldud rahatäht.»

Pärast näituse lõppu antakse osad esemed tagasi nende omanikele, muist rändavad aga muuseumi kogudesse. «Näiteks Marten Liivi mobiiltelefoni, mille said kõik olümpiasportlased, anname ilmselgelt üsna kiiresti tagasi. Inimene tahab seda ju mõned aastad veel kindlasti kasutada, ehk kunagi hiljem, kui tal seda enam vaja pole, jõuab ka eriline telefon muuseumi kogusse,» arutles Koitmäe. Lisaks olümpiasportlaste esemetele sai muuseumis näha ka olümpiateemalisele pildivõistlusele saadetud töid, mida on ühtekokku 1517. Kõikide ekraanil vahetuvate piltide nägemiseks tuleks varuda umbes kolm tundi, Koitmäe ütles, et on praeguseks ise näinud umbes paarsadat.

Järgmist näitust Koitmäe veel ei avaldanud, kuid ta andis vihjeid. «Kui olümpiapohmell on maha ravitud, siis järgmine suund on seotud mootoritega. Meile, nagu ka väga paljudele eestlastele, meeldib ralli,» ei täpsustanud Koitmäe, kellega täpsemalt võib näitus olla seotud.

Tagasi üles