Päevatoimetaja:
Emily Lieberg
+372 730 0138
Saada vihje

Rahvusülikool tähistab emakeelepäeva konverentsiga

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kristjan Jaak Petersoni monument Toomemäel. Kuju autoriteks on skulptor Jaak Soans ja arhitekt Allan Murdmaa.
Kristjan Jaak Petersoni monument Toomemäel. Kuju autoriteks on skulptor Jaak Soans ja arhitekt Allan Murdmaa. Foto: Kristjan Teedema

Tartu ülikool peahoone aulas algab 12. märtsil kell 13 Eesti juubeliaastale pühendatud emakeelepäeva konverents «Selle maa keel», kus arutletakse eesti keele rolli üle minevikus, olevikus ja tulevikus ning räägitakse laiemalt meie emakeele suhtest ümbritsevate keeltega.

Konverentsiga soovitakse eesti keele kõrval tähtsustada ka kõigi nende välismaalaste emakeeli, kes meie riigis elavad, samuti tunnustada neid, kes on eesti keele ära õppinud. Emakeelepäeva on koos ülikooliga tähistama oodatud nii kohalikud kui ka väljastpoolt Eestit pärit keelesõbrad.

«Emakeelepäeva konverents on ühelt poolt kingitus Eesti vabariigile 100. sünnipäeva puhul, teisalt aga meeldetuletus sellest, et kõigi siin maal elavate inimeste emakeel on ühtviisi oluline. Ühtlasi soovime konverentsiga näidata, et meil on väga suur osa välismaalasi, kes on eesti keele ära õppinud, ja selle üle on meil ainult hea meel,» sõnas humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Margit Sutrop.

Konverentsil räägib professor Martin Ehala eesti keele mänguruumist rahvusjärgses Euroopas, emeriitdotsent Reet Kasik eesti kirjakeele viimasest sajast aastast ning vanemteadur Tiit Hennoste keelest, võimust ja vaimust.

Kõik kolm esinejat on sel aastal pälvinud olulise riikliku tunnustuse: Martin Ehala sai Eesti riigi teaduspreemia, Reet Kasik Wiedemanni keeleauhinna ja Tiit Hennoste Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Ettekanded tõlgitakse inglise keelde.

Lisaks saab konverentsil osaleda neljas samal ajal toimuvas töötoas, millest üks – «Kuidas eesti keeles ellu jääda ehk «Vabandage, kus kuskuss on?»» – on mõeldud just eesti keelt õppivatele välismaalastele. Teistes töötubades võetakse vaatluse alla Vikipeedia olulisus keelele, maailma keelte erinevused ja eestikeelse regilaulu loomise põhimõtted.

Konverentsil saab osaleda tasuta, töötubadesse on vajalik eelregistreerimine. Lisainfo programmi kohta ja registreerimusvorm on humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna kodulehel.

Rahvusülikooli emakeelepäevakonverentsi on võimalik jälgida otseülekandena Postimehe veebis.

Tagasi üles