Voorimehe pojast Eesti Vabariigi rajajaks

Ene Puusemp
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Päästekomitee liikmed Konstantin Konik (vasakult), Konstantin Päts ja Jüri Vilms kujutatuna Nikolai Kalmakovi maalil «24. veebruar 1918», mis asub Eesti Panga Iseseisvussaalis.
Päästekomitee liikmed Konstantin Konik (vasakult), Konstantin Päts ja Jüri Vilms kujutatuna Nikolai Kalmakovi maalil «24. veebruar 1918», mis asub Eesti Panga Iseseisvussaalis. Foto: REPRO / MIHKEL MARIPUU

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul räägiti ja kirjutati lahti meie riigi sünniloo tähendusrikkaimad hetked. Arhiividest toodi valguse kätte nende isikute lood, kes olid meie iseseisva Eesti riigi loomisel ühtaegu nii selle arhitektid, insenerid kui ka riigile vastupidava vundamendi ülesladujad. Eriti eredalt paistavad nende seast välja kolm meest: Päästekomitee liikmed Jüri Vilms, Konstantin Päts ja Konstantin Konik.

Üks neist kolmest, Konstantin Konik oli tartlane ja oma 63 eluaastast 46 tihedalt seotud Tartuga. Vaid paar aastat Ukrainas, mõni kuu sanitaararstina Vene-Jaapani sõjas ning 11 aastat isamaalist tegevust Tallinnas eraldasid teda mõneks ajaks oma sünni- ja õpingulinnast. 

Tagasi üles