Pokumaal tulevad püsimetsa talgud

Pokumaa FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Talguhundid juba teavad, et Eestimaa Looduse Fondi talgute  kodulehelt leiab võimalusi loodustalgutel kaasa lüüa. Üks selline on eeloleval nädalavahetusel Pokumaal.

Seejuures, kuigi aasta on kestnud vaid paar kuud, on Pokumaal juba jõutud läbi viia kahed kolmepäevased talgud, kus eesmärgiks oli püsimetsa hooldamine. Kolmandad talgud on kavandatud ühepäevasena tuleval laupäeval.

Talgulised müttavad Pokumaa talgutel mootorsaagidega ja teevad käsitööd kirveste ning kiinidega, et harvendada noorte kuuskede vahel kasvavaid remmelgaid. Proovida saab ka kahemehesaagi. Kuuskede järelkasvust saab kord esinduslik ja mühisev kuusemets.

Edgar Valteri sulest ja pintslist 1994. aastal ilmunud muhe Pokuraamat kirjeldas atsakate tarnamättakeste ehk pokude vahvat elu ja tegemisi, rõhutades looduse rüpes lihtsadele rõõmudele pühendumise olulisust. Selleks, et pokuidülli jagada, loodi Pokumaa sihtasutus ning asuti Lõuna-Eestisse rajama Pokumaad, et nii noored kui vanad saaksid imetoredate tarnamätastega lähemat tutvust teha. Lisaks Pokukojale ja kahele vanale taluasemele, on Pokumaal kümneid hektareid metsa. Pokumaa loomisel rääkis Edgar Valter metsast nõnda: «Puuko tahab lasta metsal endal otsustada kõige üle, mis temas toimub, ja püüab oma tegemistes metsaga ühist keelt leida. Puuko usaldab ja austab loodust. Ta teab, et see on tugevam ja targem, kui me arvata oskame. Ta teab ka seda, et mets suudab ise end kohendada ja enamikes hädades aidata, kui vaid inimene temaga mõistlikult ringi käib. Puuko teab sedagi, et mets peidab endas palju huvitavat, mis pealiskaudse ja kogenematu pilgu eest varjule jääb. Puuko abiga peaks mets end ka Pokumaa külastajaile avama.»

Kuigi Pokumaa metsad ei ole looduskaitse all, majandatakse neid tarbe- ja küttepuidu varumisel säästvalt, et paiga maaliline ilme säiliks.

Talgute kohta saab lähemalt uurida talgud.ee kodulehelt.

Tagasi üles
Back