Viis Tartu ülikooli eriala tõusid olulisse edetabelitesse

Tartu ülikooli peahoone.

FOTO: Margus Ansu / Postimees

Maailma üks olulisimaid ülikoolide pingeridade koostajaid QS World University Rankings avalikustas veebruari viimasel päeval ülikoolide 2018. aasta edetabelid 48 eriala kohta. Tänavu mahtus neisse Tartu ülikooli 18 eriala, mis on viis eriala rohkem kui aasta tagasi.

Edetabelit koostav rahvusvaheline nõustamisfirma Quacquarelli Symonds (QS) uurib oma edetabelite jaoks 4000 ülikooli üle maailma ja reastab edetabelites neist ainult väikese osa. Edetabelitesse on Tartu ülikooli erialadest uutena jõudnud geograafia (151.–200. koht), õigusteadus (251–300), poliitika ja rahvusvahelised uuringud (151–200), sotsioloogia (201–250) ning ajalugu (151–200). Kõige rohkem sai TÜ valdkondadest sel aastal kohti juurde sotsiaalteaduste valdkond, millel on kolm uut edetabelikohta.

«Skytte instituut on eriti viimastel aastatel muutunud märksa rahvusvahelisemaks: 25% meie töötajatest tuleb väljastpool Eestit ja meie neljast magistriõppekavast kolm on ingliskeelsed. Selle tulemusena on tekkinud keskkond, milles on kombineeritud hästi eesti- ja ingliskeelne õppe- ja teadustöö. Tänu sellele oleme välisrahastuse leidmisel edukad. Selle kõrval peame oluliseks ka noorte Eesti teadlaste naasmist Tartusse, et tagada eriala järelkasv. Kokkuvõttes on see väga hea tunnustus kõigile meie inimestele!» rõõmustas Mihkel Solvak, sotsiaalteaduste valdkonna J. Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja kohusetäitja.

«See on väga meeldiv tunnustus, kuigi me edetabelikohti oma töös eesmärgiks tavaliselt ei sea,» tundis heameelt ökoloogia ja maateaduste instituudi juhataja Leho Ainsaar. «Meie instituudi teadus- ja õppetöö tugev külg on eelkõige sügav erialadevahelisus. Meie ala ühendab endas suurepäraselt keskkonnateadused, füüsikalised loodusteadused, sotsiaalteadused ja infotehnoloogia. Kindlasti tahan ära märkida meie varalahkunud professori Rein Ahase hindamatud teened selles, et meie geograafiateadus on maailmas nii nähtav.»

Sel aastal koostas QS esimest korda eraldi edetabeli ajaloo eriala kohta, mis oli varem ühendatud arheoloogia erialaga. TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi juhataja Anti Selarti sõnul on julgustav, et QS tunnustab Tartu ülikooli võrdselt mõlemas (151.–200. koht). «See on loomulikult meeldiv uudis ja innustav tunnustus instituudi kogu töötajaskonna jaoks. Meil on hea meel, et Tartu ülikoolis on kõige kiuste välja arendatud nüüdisaegne erialane teaduslik potentsiaal ning et meie tööd ja tegemised pole ka väljaspool oma ülikooli ja kodumaad märkamata jäänud,» sõnas Selart. 

Erialade edetabelites noppis taas kõige rohkem esikohti Harvardi ülikool, teisel kohal oli ka sel aastal Massachusettsi tehnoloogiaülikool.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles