P, 4.12.2022

Täna tähistavad setod suure paastu saabumist märkivat maaselitsat

Raimu Hanson
Täna tähistavad setod suure paastu saabumist märkivat maaselitsat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Põlva seto seltsi leelokoor Madara, kelle üks lauljaid Svetlana Roht (paremal) hoiab kiituse tunnustähte.
Põlva seto seltsi leelokoor Madara, kelle üks lauljaid Svetlana Roht (paremal) hoiab kiituse tunnustähte. Foto: Arvo Meeks / LEPM

Täna on setode rahvakalendris maasenits ehk maaselits, mille ajal mindi mäe peale kul´atama ehk pidu pidama, aga ka hobustega lusti sõitma ja jääle liugu laskma. Vanasti oli komme sel ajal külalisi pliinide, kuuma tee ja handsaga kostitada. Maaselitsa päev märkis sedagi, et algamas on suur paast, nagu on lugeda Seto Instituudi kirjastatud raamatus «Raasakõisi Setomaalt». Peko kalendri järgi kestab paast 19. veebruarist 7. aprillini.

Täna tähistatakse maaselitsat Värska alevikus Seto talumuuseumis. Reedel oli sealses Tsäimajas sarja «Heli ja keel» kontsert «Kuni päike ärkab», mida täna kell 19 saab kuulata Hopneri maja Diele saalis Tallinnas.

Kavas on nimiloona Malle Maltise «Kuni päike ärkab» ning Märt-Matis Lille seaded Mart Saare koorilauludest. Sarja korraldajate teatel on Malle Maltise teose keskmes eesti, soome, lõunaeesti ja saami keel, mis kõlavad koos muusikaga. Teoses on kasutatud Hasso Krulli tekste kolmekeelsest kogumikust «Kiviring». Muusikasse on põimitud Merle Jäägeri setokeelne laul «Kallimb vii takast».

Maaselitsaga seoses oli laupäeval Eesti vabaõhumuuseumi seto talus Tallinnas raamatu «Inimese Muuseumi ekspeditsioonid Eestisse. Boris Vilde ja Leonid Zurov Setomaal (1937-1938)».

Märksõnad
Tagasi üles