P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Video: värvimütside kandjad laulavad Eesti ülistuseks Tartus ja Tallinnas

Raimu Hanson
Video: värvimütside kandjad laulavad Eesti ülistuseks Tartus ja Tallinnas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna saavad värvimütside kandjad mitmest akadeemilisest organisatsioonist valmis suure ühendkoori võimsa laulukava, et ülistada Eestit. Vabariigi sajanda aastapäeva kontsert tuleb kõigepealt avalikkuse ette Tartus - täna kell 14 Rotalia majas Tähe 3 - ja seejärel 23. veebruaril Estonia kontserdisaalis.

Eilses proovis Rotalia maja saalis lihvis dirigent Lauri Breede koori kõlavärve ja kiitis aeg-ajalt tulemuse eest.

Proovi vaheajal ütles ta Tartu Postimehele, et koor on teinud paari kuuga Tallinnas ja Tartus harjutades läbi fantastilise arengu. "See kõla, mis ma täna kätte sain, oli täiuslik, seda võiks iga dirigendi ja laulja hing ihata," ütles ta. "Energia, mis siit välja tuleb … Ma ei leia nii palju häid sõnu, et seda kõike kirjeldada. Alustasime suhteliselt tagasihoidlikult, aga tahtmine Eesti Vabariigi sajandaks aastapäevaks kontserdiga välja tulla on kooriga imet teinud."

Suure ühendkoori kokkukutsumise ja proovide eesotsas on Rotalia meeskoor, mille president on Martin Karner. Kavas on kümme laulu, dirigente on kolm: Lauri Breede ning noored dirigendid Mariliis Kreintaal ja Roland Viilukas. Kahe kontserdinumbri saateks kontserdi finaalis on Estonias laval orkester, mis Karneri sõnul on kokku pandud Tallinnas õppivatest muusikatudengitest.

"Oleme Estonia kontserdisaali juba lõhki müünud, see on järgmisel reedel täis värvilisi tekleid," ütles Karner.

Peaaegu 90 laulja hulgas on kooris kõige kaugemalt pärit bassirühma laulja Peeter Nieländer. Ta on õppinud inseneriks Torontos ja on rajanud endale kodu Tartusse. Eestis esindab ta firmat, mida esindas ka Kanadas - külmutusseadmete tootjat Berg Chilling Systems. Ta avaldas kooriproovi vaheajal arvamust, et esinemine kujuneb väga meeldivaks. "Tore viis tervitada Eestit sajandal aastapäeval," ütles Nieländer.

Noore inseneri vanaema elab praegu Torontos eestlaste vanadekodus, kus on end sisse seadnud ka koorijuht ja helilooja Roman Toi.

Lauri Breede meenutas, kuidas ta käis Rotalia meeskooriga Roman Toi sajandal sünnipäeval. Juttu tuli sellestki, kuidas laulupeol Eestis oli maestrol jalg haige ja ta ütles, et ei saa rongkäigule minna. Nii tekkiski mõte kaarikust, kus siis koos Toi ja Breedega sõitsid ka Neeme Järvi, Eri Klas, Tiia-Ester Loitme ja Vaike Uibopuu.

Täna Rotalia majas Tartus ja 23. veebruaril Estonia kontserdisaalis on akadeemiliste organisatsioonide ühendkoori kontserdi kavas ka näide Roman Toi loomingust - "Laulu mõju".

Kontserdiproov Rotalia maja saalis. Lauljate keskel on klaveri taga dirigent Lauri Breede.
Kontserdiproov Rotalia maja saalis. Lauljate keskel on klaveri taga dirigent Lauri Breede. Foto: Kristjan Teedema
Märksõnad
Tagasi üles